6 powodów, dla których warto uczyć się mniej znanych języków

Coraz więcej osób dostrzega, że znajomość języków obcych daje ogromną przewagę na rynku pracy - bez względu na to, w jakiej branży działamy. Jednak te mniej popularne języki są wciąż niedoceniane. Dlaczego w ogóle warto zainteresować się nauką duńskiego, fińskiego, niderlandzkiego czy czeskiego? 6 powodów, dla których warto uczyć się mniej znanych języków “Znajomość języka angielskiego” - kto szukał pracy, z pewnością wie, że to zdanie stało się żelaznym punktem większości ogłoszeń. Bardziej wymagający pracodawcy w rubryce “mile widziane” dopisują też drugi język. I o ile jeszcze kilka lat temu, najczęściej był to niemiecki, francuski, rosyjski lub hiszpański, to obecnie sytuacja wygląda już nieco inaczej. Na rynku pracy coraz bardziej cenione są osoby, które opanowały mniej popularne języki obce. Ale oprócz korzyści materialnych, nauka mniej popularnego języka może przynieść także ciekawe doświadczenia. W tym tekście przedstawiamy sześć powodów, dla których warto się uczyć mniej znanych języków obcych.

Względy finansowe

Kwestie finansowe są głównym powodem, dla których coraz więcej osób decyduje się na kurs szwedzkiego lub czeskiego. Bez względu na branżę, znajomość języków obcych, a szczególnie tych mniej popularnych, przynosi wymierne korzyści. Z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń Sedlak & Sedlak wynika, że już sama umiejętność posługiwania się mniej popularnymi językami oznaczała wyższe zarobki. A jakich konkretnie języków uczyć się, by lepiej zarabiać? Biorąc pod uwagę mnogość transakcji z innymi krajami, warto postawić na naukę chińskiego, niderlandzkiego i czeskiego.

Wyróżnij się

Wciąż niewielu ludzi decyduje się na naukę mało popularnego języka. Zatem jeśli to właśnie Ty się tego podejmiesz, wyróżnisz się na tle większej części społeczeństwa. Wiąże się to z wieloma korzyściami. W swoim otoczeniu będziesz uważany za osobą inteligentną i o szerokich horyzontach. Łatwiej też nawiązywać kontakty i znajdować tematy do rozmów w międzynarodowym towarzystwie. Po raz kolejny nawiążemy też do życia zawodowego - na rynku pracy masz mniejszą konkurencję, a często równy lub nawet większy potencjał do osiągnięcia sukcesu. Jest bardzo prawdopodobne, że będziesz jedyną osobą w swojej firmie, organizacji, która zna dany język. Zwiększa to szanse na bycie docenionym, stabilność zatrudnienia oraz możliwości awansu.

Podróżuj bez przeszkód

Znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach staje się już standardem. Wciąż jednak są na świecie miejsca, w których znajomość języka Szekspira nie jest jeszcze powszechna. Podróże w odległe zakątki Azji, Afryki lub do mniej popularnych krajów europejskich z pewnością ułatwi nam znajomość tamtejszych języków. Nauczenie się języka, którego znajomość nie jest tak oczywistą sprawą, sprawi też, że jego rodzimi użytkownicy będą naprawdę pod wrażeniem i przyjmą Cię serdeczniej i z dużym zainteresowaniem. Jeśli więc podróże stanowią cel Twojego życia, to może zastanów się nad kursem języka arabskiego, hindi lub portugalskiego?

Pomyśl o przyszłości

Patrząc na rosnącą potęgę gospodarczą Chin, czy szybujący przyrost demograficzny krajów arabskich, łatwo można wysnuć wnioski, na jakie języki obce będzie zapotrzebowanie w przyszłości. Znając te prognozy, można je wykorzystać i rozpocząć naukę, zanim jeszcze dany język stanie się modny. Takie myślenie w przód pozwoli Ci osiągnąć przewagę zawodową i przebierać w ofertach w czasie, gdy inni będą zajęci próbami dostosowania się do wymogów rynku pracy.

Kultura

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że poznawanie dorobku innych kultur wzbogaca wewnętrznie i poszerza horyzonty. Znalezienie potrzebnych informacji nie stanowi w dzisiejszych czasach problemu. Ogromna ilość wiedzy jest dostępna za darmo w Internecie, można też sięgać po literaturę lub oglądać programy popularno-naukowe. Jeśli jednak naprawdę chcemy wgryźć się w kulturę jakiegoś kraju, niezbędna będzie znajomość jego języka. Pozwoli to nam na dotarcie do informacji wcześniej dla nas niedostępnych. Dobrym przykładem będzie tu Wikipedia. Hasła w języku kraju, którego dotyczy dany wpis, są zawsze dużo bardziej rozbudowane niż w innych językach.

Przetrwanie języków zagrożonych

W powyższym punkcie wymieniono aspekty kulturowe. Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o kolebkach całej europejskiej cywilizacji, czyli starożytnym Rzymie i Grecji. Cały och dorobek powstał w oparciu o języki, które obecnie wymierają. Nauka łaciny lub klasycznej greki przyczyni się do podtrzymania pamięci o tej pięknej karcie w historii europejskiej cywilizacji. Języki starożytne niestety nie są wyjątkiem - powoli zanikają też inne. Na przykład, użytkownicy języków indiańskich (języki autochtoniczne Ameryk) coraz częściej przechodzą na hiszpański lub portugalski. Pamiętaj, że ucząc się języka, który jest zagrożony, pomagasz mu przetrwać.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*