Europa na językach – język NIEMIECKI

Być może dla polskiego ucha język naszych zachodnich sąsiadów na początku brzmi zbyt szorstko. Jednak wielu uczniów z szybko się z nim oswaja, zwłaszcza, że jego znajomość to ceniona na rynku pracy umiejętność. W końcu Der Teufel ist nicht so schwarz, wie man ihn malt – nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Chłopiec z preclem na rynku niemieckiego miasta.
W roku 2015 na całym świecie języka niemieckiego jako obcego uczyło się ok. 15,4 mln osób.

W Polsce język niemiecki uważany jest często za trudny i nieprzyjemny do nauki, a mimo to jest drugim najchętniej wybieranym językiem do nauki w liceum lub na studiach wyższych.

Popularność języka niemieckiego na świecie

Niemiecki to język urzędowy w Niemczech, Austrii, Belgii, Liechtensteinie, Luksemburgu oraz w Szwajcarii. W afrykańskiej Namibii ma status języka narodowego (dawniej również urzędowego). Za ojczysty uważa go ponad 105 mln ludzi na całym świecie. To, że Karl Lagerfeld, Angela Merkel czy Claudia Schiffer mówią po niemiecku wydaje się oczywiste. Ale czy wiedzieliście, że posługują się nim także Sandra Bullock, Michael Fassbender i Natalie Portman?

Język niemiecki, a może… języki niemieckie?

Historia wywodzi niemiecki  z rodziny języków germańskich, podobnie jak angielski, szwedzki czy duński. W rzeczywistości stanowi on grupę kilku języków zachodniogermańskich. Są to tzw. języki niemieckie, które zaczęły wyodrębniać się między VII a XI wiekiem. Różnice między nimi są znaczące. Także obecnie użytkownicy bawarskiego, dolnoniemieckiego czy alemańskiego mogą mieć trudności w porozumiewaniu się. Standardowy język niemiecki bazuje na Biblii Marcina Lutra.

Za sprawą słynnego reformatora, od XVI wieku ograniczano rolę łaciny na rzecz języka narodowego w liturgii. Biblia Lutra była oparta o język mówiony z Górnej Saksonii i Turyngii. Niemiecki we współczesnym kształcie uformował się około XVIII wieku, w czasach Johanna Wolfganga Goethego, Friedricha Schillera i braci Grimm.

Nauka niemieckiego nie taka straszna

Według "Datenerhebung 2015" w roku 2015 na całym świecie języka niemieckiego jako obcego uczyło się około 15,4 miliona osób. W naszym kraju pod względem popularności zajmuje on drugie miejsce pośród najchętniej wybieranych języków obcych. Wśród studentów ESKK najczęściej uczą się go mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, opolskiego i lubuskiego. 

Ze względu na wielowiekowe powiązania geograficzne, gospodarcze i kulturowe do polszczyzny przeszło wiele germanizmów. Burmistrz, dach, plac, fałsz, rura, stempel, szuflada - to tylko kilka przykładów. Ich powszechność w rodzimym języku z pewnością pomaga w przyswojeniu niemieckiego słownictwa. Co ciekawe, zapożyczenia językowe pojawiają się po obu stronach Odry. 

Wśród polonizmów używanych we współczesnym niemieckim znajdują się takie słowa, jak granica, ogórek czy szabla. Liczne nazwy niemieckich miejscowości, np. Berlin czy Drezno, mają słowiański źródłosłów. W nauce niemieckiego może pomóc wcześniejsza znajomość angielskiego. Po pierwsze,  wywodzą się z tej samej rodziny języków. Po drugie – osobom, które opanowały już jeden język obcy, nauka kolejnego przychodzi już łatwiej.

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?

Ze względu na bliskość geograficzną nasze kraje są powiązane gospodarczo. Posługiwanie się językiem niemieckim to pożądana przez pracodawców umiejętność. Według danych serwisu Pracuj.pl z 2016 roku około 1/5 ofert pracy z branży budowlanej i transportowej wymagała znajomości języka niemieckiego. Pracodawcy cenią także certyfikaty z języka niemieckiego.

Ze względu na stosunkowo niewielką odległość od ojczyzny i atrakcyjne zarobki, utrzymuje się zainteresowanie Polaków pracą po zachodniej stronie Odry. Trzeba też pamiętać, że Niemcy stanowią ok. 30% wszystkich turystów, którzy odwiedzają nasz kraj każdego roku. 

Jest to jednocześnie najliczniejsza grupa przyjeżdżających do Polskich obcokrajowców. Okazji do wykorzystania znajomości języka niemieckiego z pewnością nie zabraknie. Dlatego zachęcamy do rozpoczęcia nauki jak najszybciej. Warto sprawdzić nasze kursy z języka niemieckiego!

Źródła:

Wikipedia, Pracuj.pl, Superbiz

Komentarze

Łukasz Niemiecki 1000 słów (www):
08/05/2018, 10:05:20 (link)

Oj warto uczyć się języka niemieckiego i to nie tylko z racji tego, że sąsiadujemy z Niemcami.
Bo jak to mówił Frank Smith: "Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze" :)

Aneta (www):
16/05/2018, 10:54:59 (link)

Zgadzam się z Frankiem Smithem :)

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*