Europa na językach – język HISZPAŃSKI

W serii "Europa na językach" opowiadamy o najpopularniejszych, europejskich językach i zastanawiamy się, czy dziś, w roku 2017, warto zainwestować swój czas w ich naukę. Bohaterem dzisiejszego wpisu jest język hiszpański. Zacznijmy od krótkiego zarysu historycznego.

Język hiszpański to pierwszy język dla ponad 500 milionów ludzi.

Skromne początki języka hiszpańskiego

Podobnie jak w przypadku kilku innych popularnych języków Europy, hiszpański miał swój początek w pospolitej łacinie – najpopularniejszym języku starożytnego Imperium Rzymskiego. Rozwijał się przez wieki w północnej i centralnej części dzisiejszej Hiszpanii. W XIII wieku, wariant tego języka używany w okolicach miasta Toledo stał się podstawą pisanego hiszpańskiego. Wkrótce niemal cały Półwysep Iberyjski mówił właśnie w tym języku.

Końcem XV wieku hiszpański dotarł do Ameryki. To właśnie dzięki temu należy dziś do najważniejszych języków we wszystkich częściach Ameryki – zarówno tej północnej, jak i centralnej i południowej.

Hiszpański dziś

Obecnie hiszpański to pierwszy język dla ponad 500 milionów ludzi. To wiodący język w 21 krajach, w tym m.in. w Meksyku, Filipinach, Kolumbii, Argentynie, Peru, Wenezueli, czy Hondurasie. To także jeden z sześciu oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wiele z hiszpańskojęzycznych krajów to szybko rozwijające się gospodarki o bardzo korzystnych wskaźnikach demograficznych.

Co ciekawe, hiszpański to także drugi najważniejszy język w Stanach Zjednoczonych. Posługuje się nim ponad 45 milionów mieszkańców tego kraju. Ta liczba plasuje ten kraj w ścisłej, światowej czołówce. Rosnące znaczenie języka hiszpańskiego w USA napędza popyt na ludzi potrafiących się nim posługiwać.

Nauczanie hiszpańskiego w Polsce

Coraz większe znacznie hiszpańskiego na świecie nie pozostało oczywiście bez wpływu na jego popularność w Polsce. Według badań przeprowadzonych przez ESKK, hiszpański był kolejno czwartym i dwa razy piątym najpopularniejszym językiem wśród polskich uczniów w latach 2002, 2007 i 2012. Największą popularnością cieszył się w województwie mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim.

Hiszpański coraz częściej wybierają uczniowie polskim szkół. Dostrzegają to szkoły językowe, które dziś niemal zawsze mają go w swojej ofercie. Ogromną popularnością cieszą się także kursy do samodzielnej nauki hiszpańskiego.

Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?

Wybór hiszpańskiego to gwarancja tego, że przyswojona przez nas umiejętność okaże się niezwykle przydatna, a sama nauka przyjemna i efektywna. Przede wszystkim, hiszpański okazuje się bardzo przydatny na rynku pracy. Ogromna liczba krajów, w których należy on do czołowych języków, stoi u źródeł popytu na hiszpański - w takich branżach jak budownictwo, media, czy turystyka. Hiszpański przyda się także podczas... wakacji. Wiele hiszpańskojęzycznych krajów, takich jak Chile, czy Wenezuela, to piękne i względnie tanie destynacje dla podróżujących.

Do tego wszystkiego, hiszpański uważany jest za stosunkowo prosty język. W internecie znajdziemy też ogromną, nieskończoną wręcz liczbę materiałów edukacyjnych, które pomogą nam w nauce.

Czas spędzony na nauce hiszpańskiego na pewno nie okaże się więc stracony. Jeśli więc macie ochotę na rozpoczęcie (lub kontynuowanie) waszej przygody z tym pięknym językiem, to zachęcamy do poznania zwrotów przydatnych na wakacjach.

Źródła:

1. History of Spanish

2. Spanish Boom: A Language on the Rise

3. Rozwój języka hiszpańskiego w Polsce

4. Jakie jezyki wybieraja Polacy

5. Reasons for learning Spanish

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*