Gdzie się uczyć portugalskiego?

Zawsze nieco w cieniu swojego kuzyna – języka hiszpańskiego, choć mówi nim ponad 250 milionów ludzi na całym świecie. Z portugalskim spotkamy się nie tylko w żółtych lizbońskich tramwajach i w brazylijskich serialach. W tym artykule zastanowimy się, czy warto oraz jak i gdzie uczyć się portugalskiego.

Gdzie się uczyć portugalskiego
Portugalia to fascynujący kraj, ale nie jedyny, gdzie można porozumieć się w języku portugalskim.

O języku portugalskim

Portugalski, podobnie jak hiszpański i francuski, wywodzi się z łaciny. Zaliczamy go do grupy języków zachodnioromańskich. Występuje w dwóch wariantach – europejskim (nazywanym również normą lizbońską) oraz brazylijskim z regionu Rio de Janeiro (norma carioca lub fluminense). O ile ortografia i gramatyka obu wariantów nie wykazuje znaczących różnic, o tyle stosowana wymowa, jak i słownictwo zaskakują odmiennością. Wykształcenie normy carioca to rezultat wyeksponowania języka na liczne wpływy z innych kultur. W Brazylii występują słowa wywodzące się z języków południowoamerykańskich Indian i afrykańskich niewolników. Ma też sporo zapożyczeń z języka angielskiego. Także mowa potoczna rozwija się dość niezależnie w obu wariantach.

Czy hiszpański i portugalski są podobne?

Oba języki wywodzą się z tego samego lingwistycznego trzonu, czyli łaciny ludowej (latin vulgar). Wykazują sporo podobieństw, zwłaszcza w piśmie. Ale już na poziomie wymowy różnice mogą zadziwiać. Osoby znające oba języki zwykle podkreślają, że hiszpański jest łatwiejszy do opanowania. Jednak znajomość hiszpańskiego jest już jakimś ułatwieniem, gdy podchodzimy do nauki portugalskiego.

Czy warto się uczyć portugalskiego

Znajomość portugalskiego to z kolei świetny punkt wyjścia do nauki innych języków romańskich. W sferze zawodowej może być wysoko ceniona. Tak często bywa, gdy posługujemy się mniej popularnym językiem - pisaliśmy o tym tu. W połączeniu z znajomością angielskiego tworzy prawdziwy łom do wyważania kolejnych drzwi międzynarodowej kariery. Inna sprawa, że Portugalia to piękny i interesujący kraj. Wystarczy, że wyszukamy w Google zdjęcia portugalskich krajobrazów i naprawdę trudno będzie nie poczuć zachwytu. Marzymy o dłuższym wyjeździe lub nawet stałym pobycie na zachodzie Półwyspu Iberyjskiego? Opanowanie portugalskiego będzie przydatne. Pomoże nam w aklimatyzacji i zorganizowaniu sobie życia na miejscu.

Gdzie się uczyć portugalskiego

Wybór jest skromniejszy niż w przypadku popularniejszych języków. Szkoły stacjonarne stosunkowo rzadko prowadzą zajęcia z języka portugalskiego. Zwykle przygotowują one do komunikacji w wariancie europejskim. Zatem gdzie się uczyć portugalskiego? Ratunkiem są możliwości, jakie oferuje Internet. Znajdziemy tu kursy online, ale pamiętajmy, że prezentują one dość nierówny poziom nauczania. Warto przetestować możliwości, zanim zdecydujemy się zainwestować w konkretne szkolenie. Więc sugerujemy spróbować, na przykład, darmowych materiałów do nauki portugalskiego od ESKK. Tu można pouczyć się z e-podręcznika i poćwiczyć język na kursie online. Po zakupie pełnego kursu otrzymamy też zdalne wparcie nauczyciela. Z kolei na blogach i w social mediach znajdziemy materiały od zapaleńców języka portugalskiego. Posłużą jako dodatkowe wsparcie w nauce.

Ciekawostka o języku portugalskim

Oprócz pytania, gdzie się uczyć portugalskiego, warto jeszcze zastanowić się, gdzie można go używać. Otóż poza oczywistymi wskazaniami, jak Portugalia i Brazylia, portugalski jest oficjalnym językiem tak egzotycznych dla nas krajów jak Angola, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Mozambik, Republika Zielonego Przylądka, Timor Wschodni, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Co więcej, jest również obok kantońskiego, obowiązującym językiem w chińskiej prowincji Makau.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*