Jak zostać poliglotą – poznaj sekrety poliglotów

Czy wiesz kto to poliglota? To osoba, która zdołała opanować znaczną, zdecydowanie wykraczającą poza średnią liczbę języków. Choć nie istnieje sztywna liczba, po przekroczeniu której stajemy się poliglotą, zwykle łatwo takiego rozpoznać. Jeszcze ciekawe jest jednak poznawanie ich sekretów, dzięki którym możemy uczyć się bardziej efektywnie. Dziś przedstawiamy wam Heinricha Schliemanna.

Poligloci - jak oni to robią
Głośne czytanie to jeden z sekretów poliglotów.

Chcesz zostać poliglotą? Poznaj Heinrich’a Schliemanna

Heinrich Schliemann, odkrywca Troi (1822-1890) jest do dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych poliglotów. Źródła podają różną liczbę języków, którymi się biegle posługiwał, można jednak przyjąć na pewno, że znał ich co najmniej szesnaście w tym: angielski, francuski, holenderski, hiszpański, portugalski, włoski, rosyjski, polski, szwedzki, łacinę, arabski i nowogrecki.

Sekrety poligloty

Był samoukiem. Punktem wyjścia w jego metodzie było głośne czytanie tekstów w danym języku, by przyzwyczaić słuch i aparat mowy do obcego języka. Nie wykonywał ćwiczeń gramatycznych, za to pisał dużo wypracowań albo sam ze sobą prowadził dialogi.

Podczas codziennych lekcji z nauczycielem poprawiał napisane prace. Następnie uczył się ich na pamięć i następnego dnia recytował nauczycielowi, który korygował błędy wymowy. Schliemann twierdził, że w taki sposób można się nauczyć języka obcego w ciągu 5-6 miesięcy.

Może warto skorzystać doświadczeń Schliemanna albo innych znanych poliglotów?

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*