Nauka języków obcych z fiszkami i karteczkami. Czy to metoda dla mnie?

Wszelkiego rodzaju karteczki do nauki języków obcych, często zwane fiszkami, to coraz popularniejsza metoda wspomagająca naukę języków obcych - nie tylko słownictwa. Czy jest stworzona dla Ciebie i jak przygotowywać takie fiszki - o tym w dzisiejszym tekście. Baw się kartkami - memo Bardzo popularnymi metodami nauki słówek są te, wykorzystujące karteczki. Najpopularniejsze jest oklejanie sprzętów domowych kartkami z napisanymi w obcym języku nazwami rzeczy, określeniami koloru czy „czynności” (np. czerwona książka stoi na półce).

Metody nauki języków z karteczkami

Niektórzy przygotowują sobie niespodzianki – kartki z nowymi słowami chowają w różnych miejscach – kiedy się na nie natykają, szybko czytają, sprawdzają, czy znają znaczenie i kontynuują pierwotną czynność. Kartki-niespodzianki możesz chować wszędzie – w szufladzie biurka, w notesie, pod klawiaturą komputera, w okładce płyty – wybieraj takie miejsca, do których na pewno w najbliższym czasie będziesz zaglądać. Ale możesz sprawić sobie też niespodzianki okazjonalne – np. kartkę z jakąś „zimową frazą” włożyć do czapki, która czeka na następną zimę...

Karteczki a nauka przez skojarzenia

Twoje otoczenie – mieszkanie, pokój może współpracować z Tobą podczas nauki języka z wykorzystaniem kartek. Słówka z listy, którą masz opanować, skojarz z poszczególnymi elementami wystroju wnętrza – na przykład – słowo oznaczające sukienkę, z szafą, makijaż – z lustrem, wakacje – z pejzażem na kalendarzu. Porozkładaj kartki z tymi słówkami na tych przedmiotach, z którymi dane słowo skojarzyłeś i wyobraź sobie, że spacerujesz po pokoju – ubierasz sukienkę, robisz makijaż, bo jedziesz na wakacje. Kiedy będziesz sobie przypominać słówka, wyobrazisz sobie szafę, lustro, kalendarz – i od razu przypomnisz sobie te obcojęzyczne wyrazy, o które chodzi. Swój „spacer” możesz „wydłużać”, dopisując wyrażenia i zwroty związane ze słówkiem pierwotnym. W ten sposób stworzysz całe opowiadanie i sporo zapamiętasz.

Fiszki - specjalny rodzaj kartek do nauki języków

Metodą nauki słówek, która wykorzystuje kartki (tym razem zapisane dwustronnie) są fiszki. Naprawdę warto poświęcić chwilę i wykonać je osobiście (najlepiej, by mieściły się w jakimś pudełku, choćby po zapałkach). Z jednej strony napisz wersję obcą, z drugiej – polską. W ten sposób możesz uczyć się w dowolnym miejscu (o ile Twoje pudełko mieści się w kieszeni). To świetny sposób na powtórki, np. w tramwaju, kolejce itp. Niektórzy preferują wykonywanie fiszek według kategorii – np. słownictwo związane z rodziną, ze zdrowiem, z jedzeniem itp. Jeśli uznasz, że nie masz czasu na robienie fiszek – możesz kupić gotowe zestawy. To koszt nieprzekraczający 10 złotych. Można wybierać między słownictwem a zagadnieniami gramatycznymi, słownictwo bywa też pogrupowane w różne kategorie i przygotowane dla kilku poziomów zaawansowania.

To jest piąta część poradnika "Jak się uczyć języków obcych".

    1. Jak uczyć się gramatyki języka obcego, by… się nauczyć
    2. Jak dobrze trzeba poznać język obcy, by mówić płynnie?
    3. Nauka języka obcego ze słuchu – czy to skuteczna metoda?
    4. Czy czytanie pomaga w nauce języków obcych? Niedoceniona moc dobrej lektury
  1. Nauka języków obcych z fiszkami i karteczkami. Czy to metoda dla mnie?
  2. Nauka języków obcych metodą skojarzeń - czy zdaje egzamin?
  3. Jak uczą się wzrokowcy - nauka języków obcych dla “zapamiętujących oczami”
  4. Programy i aplikacje do nauki języków obcych a nauka słówek
  5. Kreatywne metody uczenia się języków obcych - poradnik
  6. Jak urozmaicić i uprzyjemnić naukę każdego języka obcego?
  7. Skuteczne metody nauki języków obcych dla każdego - czy takie istnieją?
  8. Jak uczą się studenci ESKK

Komentarze

cocosanka:
23/10/2017, 18:24:15

Takich informacji szukałam . Zapraszam również do mnie
:)

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*