Czy czytanie pomaga w nauce języków obcych? Niedoceniona moc dobrej lektury

Czytanie książek to znakomity sposób na poszerzenie słownictwa, lepsze zrozumienie języka, poprawnie zdolności czytania ze zrozumieniem i zdobycie wiedzy. Jednak o ile każdy to wie w kontekście języka rodzimego, wielu nie zdaje sobie sprawy, że tak samo sprawy mają się z językami obcymi. W jaki sposób można pracować nad językami obcymi, zwłaszcza językiem angielskim, czytając książki? Wytęż wzrok Czytanie jest chyba jednym z najmniej docenianych sposobów nauki języka. A szkoda – bo to może być świetna metoda, i to nie tylko dla wzrokowców. Jak korzystać ze słowa pisanego?

Nauka języka a czytanie. Ćwicz codziennie

Po pierwsze, czytając, możesz zapanować nad własną wymową – wystarczy codziennie przez pół godziny czytać obcojęzyczny tekst na głos. To ćwiczenie ma na celu przede wszystkim pracę nad wymową, rozumienie jest tu sprawą drugorzędną. Zresztą czytając książki, czy artykuły w języku obcym nie musisz rozumieć każdego słowa. Poważny błąd robią wszyscy ci, którzy zabierają się za czytanie ze słownikiem pod pachą – to nie przyniesie ani przyjemności z lektury, ani wyników językowych. Lepiej czytać bez pomocy słownika (oczywiście słowa kluczowe dla tekstu możesz sobie sprawdzić, ale nie przesadzaj z korzystaniem z pomocy – doceń swoją inteligencję i postaraj się wywnioskować znaczenie wyrażeń z kontekstu).

Nauka języka angielskiego a czytanie

Razem ze słownikiem na półkę odłóż też ambicje – poszukaj lektury łatwej i przyjemnej, a jeśli masz dostęp do takiej – dostosowanej do Twojego poziomu znajomości języka (wówczas celuj o jeden poziom wyżej – przecież chcesz się czegoś nauczyć). Co czytać? Bajki dla dzieci, romanse, kryminały, poradniki. Już po kilku pierwszych stronach zobaczysz, że słownik wcale nie był Ci potrzebny do tego, by zrozumieć sens tekstu, a lektura – choć w języku obcym – jest przyjemnością. „Ja uczyłem się angielskiego czytając Agatę Christie. Ale są i tacy, którzy czytują książki o gotowaniu. Ich zasób słownictwa dotyczący kuchni jest imponujący” – opowiada Arkadiusz Sala.

Dobrze przeanalizuj tekst

Po zakończonej lekturze możesz popracować z tekstem – wypisać nowe, najczęściej powtarzające się wyrazy i zwroty – jeśli nie pamiętasz lub nie rozumiesz ich znaczenia – postaraj się je wywnioskować z kontekstu – jeśli i to nie przynosi skutku – wynotuj je i sprawdź znaczenie w słowniku. Zdarzają się prawdziwi pasjonaci nauki języka poprzez czytanie – na forach internetowych można znaleźć wpisy osób, które czytają tę samą pozycję dwutorowo – jednocześnie po polsku i w języku obcym. Wydaje się jednak, że taka zabawa ma sens tylko w przypadku języków o zbliżonych zasadach gramatycznych. Pamiętaj – czytanie w języku obcym to wprawka do myślenia w tym języku – dzięki temu poznajesz nie tylko słowa i zwroty, utrwalasz konstrukcje gramatyczne, ale i zyskujesz świadomość językową, pozwalającą na wyrażenie tej samej myśli w różny sposób!

To jest czwarta część poradnika "Jak się uczyć języków obcych".

  1. Jak uczyć się gramatyki języka obcego, by… się nauczyć
  2. Jak dobrze trzeba poznać język obcy, by mówić płynnie?
  3. Nauka języka obcego ze słuchu – czy to skuteczna metoda?
  4. Czy czytanie pomaga w nauce języków obcych? Niedoceniona moc dobrej lektury
  5. Nauka języków obcych z fiszkami i karteczkami. Czy to metoda dla mnie?
  6. Nauka języków obcych metodą skojarzeń - czy zdaje egzamin?
  7. Jak uczą się wzrokowcy - nauka języków obcych dla “zapamiętujących oczami”
  8. Programy i aplikacje do nauki języków obcych a nauka słówek
  9. Kreatywne metody uczenia się języków obcych - poradnik
  10. Jak urozmaicić i uprzyjemnić naukę każdego języka obcego?
  11. Skuteczne metody nauki języków obcych dla każdego - czy takie istnieją?
  12. Jak uczą się studenci ESKK

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*