Nauka języków obcych metodą skojarzeń – czy zdaje egzamin?

Nauka języków przez skojarzenia to sposób często wybierany przez kreatywnych uczniów. Jest także polecany przez wielu nauczycieli jako efektywna metoda nauki słówek. Jak skorzystać z niej w praktyce? Oto nasze sposoby na naukę przez skojarzenia. Siła skojarzeń - nauka języka Jeśli korzystasz z fiszek, polskie odpowiedniki warto uzupełnić rysunkiem (oczywiście, o ile dane słowo da się narysować ;p). Dlaczego? Bo obrazy zapamiętujemy lepiej i szybciej niż słowa. I łatwiej kojarzymy. A skojarzenia to kolejna, bardzo popularna, metoda nauki słówek. Skojarzenia można sobie rozrysować, np. na mapie skojarzeń bądź wykorzystując programy typu Mind Map.

Zaawansowane techniki, czyli łańcuch skojarzeń

Jeśli wyraz jest długi, możesz zbudować łańcuch skojarzeń, który w przyszłości pomoże Ci w odtworzeniu danego słowa. Warto też wymyślić historyjki, w których wykorzystasz nowe słowa – zapamiętanie opowiadania jest i łatwiejsze, i przyjemniejsze, niż wkuwanie listy słówek. Te historie również przetwórz na obrazki – np. na komiks. Pamiętaj – im będzie śmieszniejszy, tym lepiej zapamiętasz słowa.

Skojarzenia a zapamiętywanie słówek

Arkadiusz Sala twierdzi, że nie ma uniwersalnego sposobu na zapamiętywanie słówek, każdy powinien stosować taki, który w jego wypadku zdaje egzamin. Pan Arkadiusz na przykład zawsze stara się skojarzyć nowe słówko, albo z jakimś słowem w języku polskim, albo z jakąś czynnością, albo zapamiętuje słowa w trakcie czynności – bierze rzecz do ręki i powtarza kilkakrotnie jej nazwę w języku obcym. „Niektóre frazy można kojarzyć z czymś śmiesznym, a nawet głupim. Na przykład angielski czasownik „to capture” (złapać, schwytać) ze złapanym za kaptur złodziejaszkiem” – proponuje Arkadiusz Sala. Czasami działają również skojarzenia absurdalne – jak w wypadku wyrażenia „with or without you” zapamiętanego za pośrednictwem podobnie brzmiącej polskiej frazy „łychą wydał Ci”. Głupie, ale skuteczne! Niektórzy polecają rymowanki, takie z prostymi rymami i czytelnym rytmem – zapadają w pamięć jak słynne „pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody”. Nawet jeśli – zapytany znienacka – nie wiesz, co wlać do czego – przypomnisz sobie ten szkolny dwuwiersz. Jeśli zaś chodzi o przypominanie, to warto uczyć się przy jakimś charakterystycznym zapachu. Chusteczka nim nasączona zabrana na egzamin działa lepiej niż ściąga i jest legalna!

To jest szósta część poradnika "Jak się uczyć języków obcych".

  1. Jak uczyć się gramatyki języka obcego, by… się nauczyć
  2. Jak dobrze trzeba poznać język obcy, by mówić płynnie?
  3. Nauka języka obcego ze słuchu – czy to skuteczna metoda?
  4. Czy czytanie pomaga w nauce języków obcych? Niedoceniona moc dobrej lektury
  5. Nauka języków obcych z fiszkami i karteczkami. Czy to metoda dla mnie?
  6. Nauka języków obcych metodą skojarzeń - czy zdaje egzamin?
  7. Jak uczą się wzrokowcy – nauka języków obcych dla “zapamiętujących oczami”
  8. Programy i aplikacje do nauki języków obcych a nauka słówek
  9. Kreatywne metody uczenia się języków obcych - poradnik
  10. Jak urozmaicić i uprzyjemnić naukę każdego języka obcego?
  11. Skuteczne metody nauki języków obcych dla każdego - czy takie istnieją?
  12. Jak uczą się studenci ESKK

Komentarze

Maro:
19/04/2011, 12:18:11

łychą wydał Ci :) he, he

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*