Podczas nauki języka angielskiego z pewnością natrafisz na połączenia językowe, czyli kolokacje angielskie. Tego typu połączeń używamy w codziennym życiu, również w języku polskim. Interesują Cię zagadnienia językowe i chcesz dowiedzieć się jak działają kolokacje angielskie i co to właściwie jest? W tym artykule tłumaczymy, dlaczego warto je znać oraz przedstawiamy przykłady wyrazów, które ze sobą kolokują.
Czym są kolokacje?
Posługując się danym językiem, w naturalny sposób dochodzi do połączeń wyrazów, czyli elementów składowych, w większą, spójną całość. Ta określona zbitka słów pozwala na swobodne łączenie z innymi wyrazami. Co to są kolokacje w języku angielskim? Według definicji są to często spotykane połączenia wyrazów, których znaczenie wynika ze znaczenia poszczególnych składników. Nie należy mylić jednak kolokacji z metaforą, mają one bowiem dosłownie znaczenie. Z punktu językoznawczego kolokacje to możliwość łączenia słów z innymi. Takie połączenia stanowią najczęściej naturalne skojarzenia z danym słowem.
Ważną cechą kolokacji jest ich powtarzalność – brzmią one naturalnie dlatego, że są powszechnie używane i powtarzane przez daną społeczność czy naród. W ten sposób takie wyrażenia przyzwyczajają do siebie użytkowników języka i naturalnie wkomponowują się w codzienną mowę.
Dlaczego warto znać kolokacje w języku angielskim?
W języku angielskim znajomość najważniejszych kolokacji jest niezwykle przydatna. Jeśli celem Twojej nauki jest operowanie językiem nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale też swobodnym, to kolokacje odgrywają tu istotną rolę. Aby Twoje wypowiedzi brzmiały maksymalnie naturalnie, niezbędne jest posługiwanie się różnego rodzaju środkami językowymi, w tym angielskimi kolokacjami. Znajomość kolokacji przydaje się nie tylko w rozmowie z native speakerami, ale także na egzaminach – zarówno szkolnych, jak i uniwersyteckich.
Rodzaje kolokacji i przykłady w języku angielskim
Kolokacje leksykalne w języku angielskim występują w różnych kombinacjach. Do najważniejszych należą:
- kolokacje czasownikowe,
- kolokacje rzeczownikowe,
- kolokacje przymiotnikowe,
- kolokacje przysłówkowe,
- kolokacje gramatyczne.
Niektóre z kolokacji są porównywane do związków frazeologicznych, a utarte połączenia mają czasem wartość idiomatyczną. Przyswajając kolokacje, warto uczyć się ich w kontekście i systematycznie powtarzać poznane już połączenia. Poniżej przedstawiamy słownik kolokacji angielskich, które są często spotykane w mowie potocznej.
Czasownik z rzeczownikiem
Kolokacje typu czasownik+rzeczownik występują zazwyczaj z takim czasownikami jak: have, do, make, take, break, catch, pay, save oraz keep. Oto przykłady:
- have breakfast – jeść śniadanie,
- have a good time – dobrze się bawić,
- do homework – robić zadanie domowe,
- do the washing up – zmywać naczynia,
- make a mistake – robić błąd,
- make room – robić miejsce,
- take a taxi – wziąć taksówkę,
- take a look – spojrzeć,
- take a chance – spróbować,
- break the ice – przełamać lody,
- break a habit – przełamać nawyk,
- catch fire – zapalić się,
- catch a bus – złapać autobus,
- pay attention – poświęcać uwagę,
- pay interest – płacić odsetki,
- save space – oszczędzać miejsce,
- keep in touch – utrzymywać kontakt.
Czasownik z przyimkiem
Kolokacja czasownik+przyimek to coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Są to zwykle skomplikowane połączenia, których zrozumienie pozwala na swobodne komunikowanie się praktycznie z każdym native speakerem. Jak wygląda taka kolokacja? Przedstawiamy przykłady:
- apply for – ubiegać się o,
- approve of – aprobować coś,
- comment on – skomentować coś,
- consist of – składać się,
- escape from – uciec z,
- get rid of something – pozbyć się czegoś,
- happen to someone – przydarzyć się komuś,
- object to something – sprzeciwiać się czemuś,
- provide someone with something – dostarczać coś komuś,
- rely on – polegać na,
- smile at someone – uśmiechnąć się do kogoś,
- suffer from – cierpieć na,
- wish for something – życzyć sobie czegoś.
Przysłówek z przymiotnikiem
Kolejny rodzaj kolokacji to typ przysłówek+przymiotnik. W tym typie połączeń przysłówek ma za zadanie wzmocnić przymiotnik poprzez zabarwienie czy nadanie charakteru. Najważniejsze kolokacje angielskie tego typu to m.in.:
- ridiculously easy – śmiesznie, niewiarygodnie łatwe,
- strongly opposed – kategoryczne, stanowcze sprzeciwianie się,
- bitterly cold - strasznie zimno,
- deeply concerned – poważnie zaniepokojony,
- fiercely competitive – zaciekle konkurencyjny,
- highly unlikely – bardzo nieprawdopodobny,
- perfectly clear – całkowicie jasne,
- strictly forbidden – surowo zabroniony,
- utterly stupid – całkowicie głupi,
- widely available – szeroko dostępny.
Rzeczownik z rzeczownikiem
To jeden z najpopularniejszych typów kolokacji. Oto kilka przykładów:
- hustle and bustle – zgiełk,
- road works – roboty drogowe,
- body and soul – ciało i umysł,
- trial and error – próba i błąd,
- a loaf of bread – bochenek chleba,
- law and order – prawo i porządek.
Skąd wiedzieć, które wyrazy ze sobą kolokują?
Wiesz już, co to jest kolokacja w angielskim. Ucząc się nowego języka, przyswojenie takich niuansów jak utarte połączenia językowe nie jest łatwym zadaniem. Na początku najlepiej nauczyć się pewnych wyrażeń na pamięć i starać się używać ich jak najczęściej. Po odpowiednio długiej praktyce utrwalone schematy będą przychodzić Ci naturalnie. Co więcej, posługując się językiem angielskim na co dzień zaczniesz intuicyjnie stosować kolokacje, a także osłuchasz się z ich użyciem przez native speakerów. W odnalezieniu kolokacji pomogą Ci dobre słowniki dostępne zarówno w internecie, jak i w wersji tradycyjnej.
Podsumowanie
Kolokacje to nieodłączny element każdego systemu językowego. Pełnią one funkcję wzbogacającą i są ważną częścią słownika. Aby w pełni je zrozumieć, nierzadko trzeba znać kontekst kulturowy i zwyczajowe użycie danej kolokacji. Najważniejsze kolokacje w angielskim być może nie są najłatwiejsze w zapamiętaniu, pozwalają jednak na głębsze zrozumienie niuansów języka. Swobodne posługiwanie się utartymi połączeniami wyrazowymi sprawia, że Twój angielski będzie brzmiał naturalnie, a zdania nie będą wymuszone. Chcesz poznać więcej tajników języka angielskiego? Być może zainteresują Cię kursy językowe w szkole językowej online. Z naszą pomocą nauka języka angielskiego będzie miłym i rozwijającym doświadczeniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć się angielskiego w domu lub zastanawiasz się, jak sprawdzić swój poziom angielskiego to zapraszamy do naszego bloga. Na stronie www znajdziesz również ciekawe kursy online hobbystyczne oraz zawodowe.
Dodaj komentarz