Jak nauczyć się angielskiego w domu?

Marzysz, by opanować angielski, lecz mieszkasz z dala od szkoły językowej lub nie masz czasu na dojazdy? Możesz uczyć się w zaciszu własnego mieszkania! Jak nauczyć się angielskiego w domu? Dobrym sposobem jest “The immersion method“, czyli metoda “przez zanurzenie” polegająca na ciągłym kontakcie z angielskim i otaczaniu się nim na co dzień. Jak szybko nauczyć się angielskiego w domu? Podpowiadamy!

Nauka angielskiego w domu
Zanim rozpoczniesz samodzielną naukę angielskiego w domu, określ swój aktualny stopień znajomości języka.

Dom to nie szkoła

Punktem wyjścia do nauki w pojedynkę są: motywacja i samodyscyplina. Jak uczyć się angielskiego w domu od podstaw, kiedy nie masz obok nauczyciela i grupy uczniów, którzy wzajemnie motywują się do nauki? Oczywiście początki mogą nie być łatwe, jednak przy odrobinie samozaparcia na pewno Ci się uda. Jak to zrobić?

Przede wszystkim wyznacz sobie realny czas na naukę (np. każdego dnia po 30 minut), najlepiej o stałej porze. Kiedy angielski na stałe wpisze się w Twój rytm dnia, łatwiej i chętniej zabierzesz się za naukę. Ponadto, konieczna będzie motywacja. Ustal, dlaczego chcesz opanować angielski (kieruje Tobą chęć zdobycia wymarzonej pracy, łatwość komunikowania się za granicą, swobodne oglądanie seriali i słuchanie muzyki po angielsku, a może jeszcze coś innego?). Cokolwiek to będzie, niech towarzyszy Ci w chwilach niechęci do nauki. Ponadto, zadbaj o to, by nauka nie była żmudnym i nudnym procesem, lecz przygodą. Mieszaj i łącz różne formy (o których za chwilę), a nauka języka angielskiego będzie przyjemnością.

Nie znasz słówka? Szukaj po angielsku

Dobrym pomysłem na to, jak się uczyć angielskiego w domu jest używanie angielskiego słownika. Zamiast tłumaczyć nieznane słówka w słowniku angielsko-polskim, sięgnij po słownik angielsko-angielski. Nawet jeśli nie zrozumiesz całości definicji danego wyrazu, to pewnością wyłapiesz znaczenie słowa z kontekstu, a przy okazji oswoisz się z językiem. Możesz zaopatrzysz się w wersję drukowaną lub skorzystać z internetowych słowników jak vocabulary.com, Merriam-Webster czy Visual Thesaurus (ostatnia propozycja jest czymś w rodzaju obrazkowego słownika synonimów).

Książka? Internet? Indywidualne programy nauki?

Jeśli nie masz pomysłu, od czego zacząć i z czego się uczyć, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowych materiałów. Książka czy Internet? To zależy od Twoich preferencji, jednak korzystnym rozwiązaniem jest połączenie obu form. Kursy językowe ESKK oferują zarówno angielski dla początkujących, jak i kursy dla średnio zaawansowych i zaawansowanych. Po wypełnieniu bezpłatnego testu poziomującego poznasz swój stopień znajomości angielskiego i wybierzesz odpowiednie materiały do nauki.

Możesz wybrać kurs z podręcznikiem w wersji drukowanej lub PDF i zyskać dodatkowe materiały online, jak fiszki, audiobooki czy nagrania z lektorem. Zaletą takich programów jest uporządkowanie zagadnień i dostosowanie ich do konkretnego poziomu znajomości językowej. Wielość metod ułatwi Ci przyswajanie nowych słówek i gramatyki oraz pomoże ugruntować wiedzę. Co więcej, w razie potrzeby będziesz mógł skorzystać z konsultacji z doświadczonym lektorem, więc nie pozostaniesz sam.

Ustal godziny nauki i się ich trzymaj

Przeanalizuj swój plan dnia i znajdź w nim czas na naukę angielskiego (np. codziennie o godz. 18:00 po 45 minut lub 3 razy w tygodniu po 2 godziny) i ściśle się go trzymaj. To będzie czas na opanowanie zagadnień z podręcznika i materiałów online. Oczywiście zgodnie z metodą “Zanurzenia w języku”, warto otaczać się nim nieustannie, a poniżej kilka przydatnych wskazówek, jak uczyć się angielskiego w domu.

Angielski w życiu codziennym

Korzystnym rozwiązaniem dla osób uczących się języka obcego jest wyjazd do kraju, w którym używa się go na co dzień. Będąc otoczonym i zmuszonym do mówienia po angielsku, przyswajasz go najszybciej. Możesz wykorzystać tę zasadę na co dzień. Jak się uczyć angielskiego w domu?

 • Oglądaj angielskie seriale i filmy – zrezygnuj z lektora na rzecz napisów, następnie zmień polskie napisy na angielskie lub wyłącz je całkowicie.
 • Czytaj w Internecie materiały po angielsku.
 • Włącz wiadomości BBC po angielsku.
 • Staraj się zrozumieć angielskie słowa piosenek czy podcastów.
 • Czytaj książki, gazety, czasopisma, a nawet bajki po angielsku.
 • Zmień ustawienia języka na angielski w swoim telefonie, poczcie, portalach społecznościowych i innych aplikacjach, z których korzystasz.

Razem łatwiej

W grupie raźniej! Dlatego dobrym pomysłem jest uczenie się angielskiego z przyjaciółmi lub partnerem. Będziecie się wzajemnie motywować. Możecie np. ustalić, że podczas wspólnych spotkań przez przynajmniej 30 minut będziecie mówić tylko po angielsku. Szybko przekonasz się, że taka nauka jest nie tylko pożyteczna, ale także zabawna. Innym rozwiązaniem jest znalezienie sobie towarzysza do konwersacji przez Internet.

Pisz, pisz i jeszcze raz pisz

W utrwaleniu wiedzy pomaga także zapisywanie słów. W trakcie mówienia zwykle nie ma zbyt wiele czasu, by spokojnie zastanowić się nad słowami, natomiast pisanie daje przestrzeń do zastanowienia się nad danym słowem i jego wymową. Inspiracją są również fiszki, czyli małe karteczki z zapisanymi słowami w języku obcym. Najlepiej przygotować je samodzielnie i rozwiesić na różnych przedmiotach w domu, np. na lustrze, szafce, ubraniach, przedmiotach codziennego użytku itd. Dzięki temu łatwiej Ci będzie opanować nowe słówka.

Czytaj na głos

To, co powiedziane, zostaje szybciej zapamiętanie, dlatego w utrwaleniu słówek i wymowy pomoże również czytanie po angielsku na głos i to najlepiej pełnym głosem (a nie półgłosem). Możesz powtarzać słówka i zwroty za lektorem (np. z nagrań na płycie CD lub z Internetu), by ćwiczyć prawidłową wymowę.

Nagrywaj się

Kolejnym krokiem, jak nauczyć się angielskiego w domu, jest nagrywanie swoich wypowiedzi po angielsku. Nie każdy to lubi, ale trzeba przyznać, że to skuteczny sposób na doskonalenie wymowy i korygowanie błędów. To dobre ćwiczenie na przełamanie blokady językowej. Wiele osób zna dużo angielskich słówek, jednak ma barierę przed ich wypowiadaniem. Nagrywanie i odsłuchiwanie swoich wypowiedzi pomoże Ci oswoić się ze słuchaniem swojego głosu po angielsku.

Nie tłumacz z polskiego na angielski – myśl po angielsku

Nie tłumacz wszystkiego w głowie z polskiego na angielski, lecz staraj się myśleć po angielsku bez potrzeby tłumaczenia. Na początku może nie być to łatwe, jednak staraj się to robić przez kilka minut dziennie i stopniowo wydłużaj ten czas. Z każdym kolejnym tygodniem będzie Ci łatwiej.

Ile zajmuje nauka angielskiego samemu w domu?

Jak nauczyć się angielskiego w domu? Tak naprawdę zależy to od stopnia Twoich umiejętności, motywacji i tempa nauki. Systematyczność jest kluczem do sukcesu, zatem jeśli każdego dnia poświęcisz na naukę przynajmniej 30 minut, a do tego będziesz otaczać się angielskim, efekty zauważysz szybciej, niż myślisz.

Zalety nauki języka angielskiego w domu

 • Oszczędność czasu, np. na dojazdy do szkoły językowej.
 • Oszczędność pieniędzy – samodzielna nauka w domu jest zwykle tańsza niż kurs stacjonarny w szkole językowej. Ponadto nie generuje opłat związanych z dojazdami do siedziby szkoły autem lub komunikacją miejską.
 • Wygoda – uczysz się w zaciszu własnego domu, kiedy chcesz i jak chcesz.
 • Elastyczność – dostosowujesz miejsce, tempo oraz zagadnienia do swoich umiejętności, zainteresowań i trybu życia.

Wady samodzielnej nauki w domu

 • Brak informacji zwrotnej – nauka w grupie to testy, sprawdziany i stała opieka lektora, który na bieżąco koryguje błędy i wskazuje postępy. Rozwiązaniem mogą być kursy językowe ESKK, które z jednej strony pozwalają na samodzielną naukę, a z drugiej zapewniają stałą opiekę lektora.
 • Ograniczona możliwość konwersacji – samodzielna nauka zmniejsza okazję do rozmów po angielsku, dlatego dobrym sposobem jest wspólna nauka ze znajomymi lub znalezienie osób do konwersacji np. w Internecie.
 • Spadki motywacji – nauka w pojedynkę zagrożona jest spadkiem motywacji, dlatego dobrze jest unikać nudy podczas nauki i sięgać po różnorodne formy – muzykę, film, piosenki, gry, zabawy, ćwiczenia, fiszki itp.

Jakie są poziomy języka angielskiego?

Zanim rozpoczniesz samodzielną naukę angielskiego w domu, określ swój aktualny stopień znajomości języka. Dzięki temu nie znudzą Cię zbyt łatwe zagadnienia i nie odstraszą za trudne. Sprawdź nasz poradnik: Poziomy języka angielskiego, rozwiąż bezpłatny test poziomujący i rozpocznij swoją przygodę z samodzielną nauką w domowym zaciszu.

Jak szybko poprawić swój poziom angielskiego?

Planujesz studia za granicą, potrzebujesz angielski w pracy, a może czeka Cię wakacyjny wyjazd? Sprawdź nasz poradnik: Jak szybko nauczyć się angielskiego i wykorzystaj metody, które przyspieszą i uatrakcyjnią Twoją naukę.

Nauka języka angielskiego dziecka w domu

Anielski to dziś jeden z najpopularniejszych języków na świecie, zatem warto uczyć go dziecka już od najmłodszych lat. Możesz uczyć się razem ze swoją pociechą – wspólne gry, zabawy, piosenki po angielsku czy czytanie książeczek i oglądanie bajek będą nie tylko znakomitym sposobem na przyswojenie nowych słówek i osłuchanie się dziecka z językiem, ale również świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Przeczytaj, jak nauczyć dziecko angielskiego i rozpocznijcie niezapomnianą przygodę językową.

Jak nauczyć się angielskiego w domu? Przede wszystkim niezbędne będą: motywacja, systematyczność i znalezienie czasu na naukę. Ponadto, przydadzą się odpowiednie materiały – może to być podręcznik z kursem, fiszki, nagrania online, audiobooki, gry i zabawy z angielskim. Warto również otaczać się językiem obcym na co dzień, np. słuchać piosenek i podcastów po angielsku, wyłączyć napisy w ulubionym serialu czy zmienić w ustawienia aplikacji język na angielski. Zacznij również myśleć po angielsku i konwersować ze znajomymi, a efekty nauki przyjdą szybciej, niż się spodziewasz. Powodzenia!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*