Poziomy języka angielskiego – kompendium

Jakie są poziomy języka angielskiego? Wiele osób używa określeń: początkujący, średnio zaawansowany i zaawansowany. Niestety, czasem jest to zbyt mało dokładne i niejasne, szczególnie gdy potrzebujesz określić swój poziom angielskiego w CV lub resume, aplikując na zagraniczną uczelnię lub do międzynarodowej korporacji. Podpowiadamy, jak precyzyjnie określić stopnie znajomości języka angielskiego i co wspólnego ma z tym skala CEFR, a także jak podnieść kolejne poziomy nauki języka i jakimi poświadczyć to certyfikatami.

Sprawdź na jakim poziomie jest Twój angielski
Sprawdź na jakim poziomie jest Twój angielski

Jak sprawdzić swój poziom angielskiego?

Jednym z prostych sposobów, by określić poziomy znajomości języka angielskiego, jest wykonanie bezpłatnych testów językowych. Znajdziesz je stronach internetowych szkół oferujących kursy językowe (również w ESKK) lub w ich placówkach stacjonarnych (w których często przeprowadzany jest również dialog z lektorem angielskiego). Warto również posłużyć się skalą CEFR, która jest jednym z najpopularniejszych mierników, określających poziomy zaawansowania języka angielskiego.

Poziomy języka angielskiego - skala CEFR

Skala CEFR, z ang. Common European Framework of Reference for Languages to najczęściej używany system do oceniania poziomu znajomości języka angielskiego (i innych języków nowożytnych). Wprowadzona przez Radę Europy skala, składa się z sześciu stopni: A1, A2, B1, B2, C1, C2 (ułożonych od najniższego do najwyższego). Oznaczenia CERF są powszechnie stosowane w europejskich szkołach, uczelniach, wydawnictwach, miejscach pracy oraz instytucjach wydających certyfikaty językowe. Jakie umiejętności trzeba opanować, by uzyskać kolejne stopnie znajomości języka angielskiego?

Poziom A1 - angielski początkujący (Beginner)

A1 to pierwszy stopień znajomości języka angielskiego. Osoba na tym poziomie:

 • rozumie i potrafi stosować proste wypowiedzi i wyrażenia związane z zaspokajaniem codziennych potrzeb,
 • potrafi formułować pytania dotyczące życia prywatnego, np. związane z pracą, miejscem zamieszkania, znajomymi i posiadanymi przez rozmówcę rzeczami,
 • jest w stanie przedstawić siebie i inne osoby,
 • potrafi przeprowadzić prostą rozmowę, pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno i zrozumiałe oraz wykazuje chęć współpracy.

Poziom A2 - angielski początkujący (Pre-Intermediate)

Angielski na poziomie A2 pozwala na opanowanie ok. 1500 słów, a jego użytkownik:

 • rozumie pojedyncze, często używane zdania i wyrażenia na tematy ogólne (np. zakupy, rodzina, praca, najbliższe otoczenie),
 • potrafi porozumiewać się w prosty sposób oraz dokonywać podstawowej wymiany informacji,
 • umie opisać własne doświadczenia oraz wypowiadać się na tematy dotyczące podstawowych potrzeb życia codziennego,
 • zna i rozumie podstawowe zwroty związane z życiem codziennym.

Poziom B1 - angielski średnio zaawansowany (Intermediate)

Osoba na poziomie B1 ma opanowane ok. 2500 słów w języku angielskim, a poza tym:

 • potrafi pisać na znane jej tematy,
 • jest w stanie poradzić sobie w większości sytuacji w podróży w regionie języka angielskiego,
 • potrafi opisywać swoje doświadczenia oraz wydarzenia, a także krótko uzasadniać własne opinie i pomysły,
 • rozumie zasadnicze punkty rozmowy prowadzonej językiem powszechnym na tematy związane z pracą, szkołą, czasem wolnym itp.

Poziom B2 - angielski średnio zaawansowany (Upper-Intermediate)

Poziom B2 języka angielskiego dotyczy użytkownika, który ma opanowane słownictwo na poziomie 3000-4000 słów, a ponadto:

 • potrafi formułować wypowiedzi ustne i pisemne na różne tematy, prowadzić dyskusje oraz przedstawić w nich argumenty i je wartościować (określając zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty danych zagadnień),
 • jest w stanie zrozumieć główne idee tekstów nie tylko konkretnych, ale również abstrakcyjnych (w tym tematów technicznych, w których się specjalizuje),
 • potrafi porozumieć się w języku angielskim w stosunkowo płynny sposób - na tyle, by przeprowadzić rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka bez specjalnego wysiłku żadnej ze stron.

Poziom C1 - angielski zaawansowany (Advanced)

Osoba na poziomie C1 ma opanowane słownictwo na poziomie 4000-6000 słów w języku angielskim, a poza tym:

 • wypowiada się płynnie i spontanicznie, a znalezienie odpowiednich słów do danego tematu nie sprawia jej trudności,
 • swobodnie komunikuje się w niemal każdej sytuacji, zarówno towarzyskiej, jak i oficjalnej czy biznesowej,
 • z łatwością formułuje rozbudowane wypowiedzi ustne i pisemne, dobierając do nich trafne argumenty,
 • rozumie szeroki zakres trudnych słów oraz ukryte w nich podteksty.

Poziom C2 - angielski zaawansowany (Proficient)

Poziom C2 to najwyższy poziom znajomości języka angielskiego, równoznaczny ze stopniem native speakera. Osoba na tym stopniu zaawansowania:

 • z łatwością rozumie niemal wszystko, co czyta lub słyszy, bez względu na temat,
 • potrafi odtworzyć fakty i argumenty pochodzące z różnorodnych źródeł i streszczać je w spójny sposób,
 • potrafi wypowiadać się bardzo płynnie, swobodnie i precyzyjnie, dobierając słowa adekwatnie do danego kontekstu wypowiedzi.

Poziom angielskiego po zdaniu matury

Teoretycznie każdy uczeń kończący szkołę średnią powinien opanować znajomość języka angielskiego na poziomie A2/B1. W praktyce wygląda to różnie. O poziomie zaawansowania może sugerować uzyskana na egzaminie maturalnym z angielskiego (podstawowym lub rozszerzonym) punktacja. Jak można ją interpretować?

 • Poziom A1 to matura podstawowa zdana na 30 -75%;
 • Poziom A2 to egzamin podstawowy zdany na 76-100% oraz matura rozszerzona zdana na 30-65%;
 • Poziom B1 to matura rozszerzona zdana na 66-100%.

Jak podnieść swój poziom angielskiego?

Jedynym sposobem, by podnosić kolejne poziomy znajomości języka angielskiego, jest systematyczna i skuteczna nauka. Możesz uczyć się samodzielnie, z lektorem, w grupie - tak, jak lubisz, najważniejsze, by było to efektywne. Dobrym sposobem są kursy językowe od ESKK (również w wersji online), które samodzielnie możesz dostosować do swojego trybu życia, a jednocześnie być w stałym kontakcie z lektorem, który pomoże Ci się motywować. Wypełnij bezpłatny test językowy, a następnie opanuj:

Dzięki różnorodnym materiałom (podręczniki, materiały audio i video, aplikacja do nauki słówek, opieka lektora oraz audiobooki) nauka nie będzie nudna i szybciej poprawisz swój poziom języka angielskiego. Sprawdź również przygotowany przez nas poradnik: jak nauczyć się angielskiego i dowiedz się, co zrobić, by raz, a skutecznie opanować angielski.

Ile trwa nauka angielskiego?

Nauka języka angielskiego to proces, na który wpływa wiele czynników, m.in. Twój aktualny poziom umiejętności językowych, liczba godzin przeznaczonych na naukę w tygodniu, tempo kursu językowego, przystępne materiały do nauki angielskiego, pomoc nauczyciela czy sama motywacja. Ostatecznie czas nauki jest kwestią indywidualną i głównie od Twojej determinacji zależy, jak szybko opanujesz język angielski.

Jaki poziom angielskiego jest wymagany w pracy?

Oczywiście nie w każdej pracy wymagany jest konkretny poziom znajomości języka angielskiego, choć angielski w CV z pewnością będzie atutem. Największe oczekiwania są wobec pracowników międzynarodowych korporacji i firm, które na co dzień mają styczność z klientami i kontrahentami zza granicy. Zwykle informacja o wymaganym poziomie znajomości języka na danym stanowisku, podana jest już w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Najczęściej jest to poziom B2, pozwalający na swobodną komunikację słowną i pisemną, również na tematy zawodowe. W niektórych branżach dodatkowo przydatny będzie angielski biznesowy. Wielu pracodawców wymaga certyfikatu poświadczającego język angielski na konkretnym poziomie, inni przeprowadzą test lub rozmowę po angielsku w procesie rekrutacji, by sprawdzić jego znajomość.

Certyfikaty potwierdzające poziom angielskiego

Istotny, szczególnie w ubieganiu się o pracę w międzynarodowych korporacjach lub za granicą jest certyfikat z angielskiego, który wskazuje odpowiednie poziomy znajomości języka. Na rynku jest kilkanaście rodzajów tego typu dokumentów, poniżej najpopularniejsze.

 • IELTS - International English Language Testing System - określa ogólną znajomość angielskiego, potrzebną do podjęcia pracy, studiów lub stałego zamieszkania za granicą. Sprawdza 4 podstawowe umiejętności językowe: pisanie, słuchanie, czytanie ze zrozumieniem oraz mówienie.
 • Certyfikaty Cambridge FCE, CAE i CPE - odpowiednio mierzą poziomy języka angielskiego: średnio zaawansowany, zaawansowany i biegły. Egzaminy składają się z 5 części: czytanie, pisanie, słuchanie, mówienie oraz korzystanie ze struktur językowych.
 • TOEFL - Test of English as a Foreign Language - bada ogólną znajomość języka, to najbardziej rozpoznawalny certyfikat w krajach Ameryki Północnej.
 • Certyfikat TELC - The European Language Certificates - honorowany jest w całej Europie.
 • Biznesowe certyfikaty z języka angielskiego, np. EFB, TOLES, BEC i TOEIC.

Więcej na temat certyfikatów językowych przeczytasz tutaj: certyfikat z angielskiego.

Kolejne poziomy języka angielskiego wymagają opanowania nowych umiejętności. Warto zmierzyć swój aktualny stopień znajomości angielskiego za pomocą bezpłatnych testów dostępnych online, by nie rozpoczynać wszystkiego „od zera” oraz podnosić swoje umiejętności, zamiast je obniżać. Przygotowujesz się do matury? Planujesz wyjazd za granicę lub pracę w międzynarodowej korporacji? A może po prostu chciałbyś oglądać filmy i seriale po angielsku? Bez względu na cel nauki, warto już dziś zadbać o swój poziom angielskiego, jednego z najpopularniejszych języków na świecie.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*