Jak szybko nauczyć się angielskiego?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak szybko nauczyć się angielskiego, szczególnie gdy na horyzoncie pojawia się wyjazd za granicę, egzamin na studia lub nowa praca, w której znajomość języka obcego znacznie ułatwi życie. Jak szybko i skutecznie nauczyć się mówić, pisać i czytać po angielsku? Sprawdź nasz poradnik.

Szybka nauka angielskiego
Szybka nauka angielskiego

Ile zajmuje nauka angielskiego w stopniu komunikatywnym?

Jedni twierdzą, że angielski dla początkujących jest najłatwiejszy do opanowania, inni, że to właśnie pierwsze kroki w nauce języka obcego są najtrudniejsze. Jakkolwiek, to, jak szybko można nauczyć się angielskiego, zależy od kilku czynników, m.in.:

 • czasu poświęconego na naukę - im więcej i częściej będziesz mieć kontakt z angielskim, tym szybciej go oswoisz, np. lepsze efekty uzyskasz, gdy przeznaczysz na naukę 30 min  dziennie każdego dnia niż  2 h raz w tygodniu;
 • systematyczności - nie szukaj wymówek, lecz ucz się systematycznie (np. 15-30 minut dziennie/5 razy w tygodniu);
 • powtarzania - ucz się nowych słówek i zwrotów, ale musisz też poświęcić czas na utrwalanie dotychczasowej wiedzy;
 • metoda nauki - to, czy uczysz się wyłącznie z podręcznika, czy korzystasz także z dodatkowych metod, np. video, fiszek, interaktywnych ćwiczeń, aplikacji do nauki słówek czy gier językowych,
 • indywidualnych predyspozycji, np. zdolności skupienia się, łatwości w przyswajaniu wiedzy czy podtrzymywania motywacji.

Szacuje się, że wysokiej jakości kurs językowy, skuteczne dobrane metody nauki, systematyczność i odpowiednia motywacja pozwolą na opanowanie angielskiego w stopniu komunikatywnym już w 3-6 miesięcy. Warto dodać, że wiele osób mimo przyswojenia słówek i zasad gramatyki, ma tzw. blokadę językową. Dobrze wówczas skupić się na nabywaniu praktycznej znajomości angielskiego, np. na konwersacjach z native speakerem, kolegą ze szkoły językowej, znajomym lub kimś z rodziny. Dobrym pomysłem jest również znalezienie towarzysza do rozmów po angielsku, np. na platformach internetowych.

Jak szybko nauczyć się angielskiego?

Nauka angielskiego to proces, w którym liczy się nie tylko to, by nauka była szybka, ale także (a może i przede wszystkim) skuteczna. Najważniejsza jest motywacja, dlatego warto znaleźć cel nauki i stale o nim pamiętać. To, jak szybko nauczysz się angielskiego, zależy również od indywidualnych predyspozycji, dlatego dostosuj tempo i metodę nauki do swoich potrzeb. Samodzielna nauka w domu, stacjonarny kurs grupowy w szkole językowej, kurs online czy tzw. rzucenie się na głęboką wodę i wyjazd za granicę - dla każdego inna metoda może okazać się bardziej skuteczna.

Najważniejsze zasady szybkiej nauki angielskiego w domu

Receptą na to, jak szybko nauczyć się angielskiego w domu może być trzymanie się zasad szybkiej nauki, poniżej najważniejsze.

 1. Bądź zmotywowany - motywacja to klucz do sukcesu w wielu dziedzinach życia, nie inaczej jest z nauką angielskiego. W chwilach niechęci lub zwątpienia przypomnij sobie, co zyskasz, dzięki opanowaniu nowego języka.
 2. Bądź systematyczny - nauka wymaga systematycznego powtarzania, niech nie zabraknie go w nauce angielskiego w domu.
 3. Wyznaczaj sobie realne cele - łatwiej będzie Ci osiągnąć cel, kiedy będzie możliwy do zrealizowania, więc np. zamiast zakładać, że nauczysz się 500 słówek w tydzień, lepiej załóż, że przyswoisz ich 50.
 4. Wyłącz „rozpraszacze” - skupienie jest niezbędne do nauki angielskiego, wyłącz telewizor, radio, wycisz telefon i cokolwiek, co mogłoby Ci przeszkadzać. Skup się wyłącznie na tym, by jak najszybciej nauczyć się angielskiego.
 5. Nie porównuj się z innymi - każdy uczy się w swoim tempie, dlatego nie zrażaj się, kiedy innym niektóre zagadnienia przychodzą z łatwością, a Ty potrzebujesz na nie więcej czasu.
 6. Stosuj różne metody - tradycyjny podręcznik, audiobooki, konwersacje z lektorem, a może aplikacja do nauki słówek? Sprawdź: jak nauczyć się angielskiego i wybierz metodę, która jest dla Ciebie najlepsza (lub łącz je ze sobą).
 7. Zwiększ kontakt z językiem - ucz się angielskiego gdziekolwiek możesz - warto otoczyć się bodźcami stymulującymi mózg do nauki języka, np. słuchać anglojęzycznych piosenek, oglądać filmy i seriale po angielsku, zmienić język przeglądarki internetowej na angielski itp.

Najczęstsze błędy podczas nauki angielskiego

Podejmowałeś już wiele prób opanowania angielskiego, lecz wszystkie zakończyły się fiaskiem? Być może za szybko się poddawałeś lub zdarzyły Ci się inne pomyłki. Zastanawiasz się, jak szybko nauczyć się języka angielskiego i uniknąć przy tym błędów? Przekonaj się, jakie popełniane są najczęściej.

 • Nieprawidłowe określenie swojego poziomu znajomości języka - za niski stopień może Cię nudzić, a zbyt wysoki zniechęcać. Sprawdź, jakie są poziomy języka angielskiego i określ swój (np. wypełniając darmowy test online na stronie szkoły językowej).
 • Zbyt szybkie poddanie się - nie zniechęcaj się niepowodzeniami, myśl o małych sukcesach i o tym, czego udało Ci się już nauczyć. 
 • Za słaba motywacja - uwierz we własne możliwości i nie zapominaj, dlaczego uczysz się angielskiego.
 • Brak systematyczności - warto wykształcić nawyk (np. naukę każdego dnia o tej samej godzinie przez 30 minut), dzięki któremu łatwiej i skuteczniej będzie Ci się uczyć angielskiego;
 • Brak ugruntowania wiedzy - szybka nauka nowych słówek to jedno, ale kluczem do nauki jest powtarzanie zdobytej już wiedzy.

Skąd brać motywację do intensywnej nauki angielskiego?

Intensywna nauka języka angielskiego będzie bardziej efektywna, gdy będziesz mieć odpowiednią motywację. Pomyśl, co może dać Ci nauka języka: certyfikat z angielskiego może być przepustką do studiów za granicą, a angielski biznesowy przyspieszy awans w pracy. Zmobilizuje Cię również możliwość zdobycia nowych kontaktów i znajomości, poczucie pewności w poruszaniu się za granicą oraz oglądanie ulubionych filmów i seriali bez włączania polskich napisów. Na pewno łatwiej będzie Ci się zmotywować, ucząc się w grupie lub z pomocą lektora.

Szybka nauka angielskiego nie musi być nudna

Niektórzy zbyt szybko się zniechęcają, bo opanowanie nowego języka kojarzy im się ze żmudnym, nieciekawym zajęciem. Zmień nastawienie! Naukę angielskiego można przyspieszyć, ucząc się na wiele sposobów i to całkiem przyjemnych. Jak szybko nauczyć się mówić i czytać po angielsku?

 • Jeśli znasz już angielski dla średnio zaawansowanych, możesz oglądać filmy, seriale lub ulubione programy rozrywkowe bez polskich napisów i lektora.
 • Czytaj książki, e-booki, artykuły poradnikowe. W księgarniach i w Internecie znajdziesz teksty do czytania po angielsku już od poziomu A1, które pomogą Ci przyswoić nowe słówka.
 • Słuchaj podcastów, programów edukacyjnych, radia i piosenek po angielsku.
 • Ucz się „w kontekście” - nauka samych słówek może być szybka, ale równie szybko możesz je zapomnieć. Bardziej skuteczne jest uczenie się wyrazów lub zwrotów w kontekście danej tematyki, np. świąt, zwyczajów, życia codziennego itd. Łatwiej Ci będzie je zapamiętać i wykorzystać w konwersacjach.
 • Fiszki - w formie karteczek lub aplikacji do nauki słówek na smartfonie - możesz mieć je zawsze przy sobie i przeglądać np. w komunikacji miejskiej i w podróży.
 • Ucz się poprzez zabawę - gry komputerowe, quizy językowe, odgrywanie scenek, a nawet oglądanie bajek edukacyjnych będzie atrakcyjne, a jednocześnie wzbogaci Twój angielski.
 • Wyjedź za granicę, np. w ramach programu Erasmus, do pracy lub choćby na wakacje, by poćwiczyć konwersacje po angielsku.

Nauka angielskiego w domu a w szkole - różnice

Nauka angielskiego w domu

Nauka angielskiego w zaciszu domu będzie lepszym rozwiązaniem, kiedy lubisz uczyć się samodzielnie i jesteś dobrze zmotywowany. Jest korzystna, gdy zależy Ci na czasie, a mieszkasz daleko od szkoły językowej. Dzięki temu zaoszczędzisz czas (i koszt) na dojazdach i wykorzystasz go na naukę. W domu możesz sam wybrać metody, czas i tempo nauki i dostosować je do swojego planu dnia (to duży atut, jeśli prowadzisz zmienny tryb życia).

Kurs angielskiego w szkole językowej

Zaletą nauki języka angielskiego w szkole językowej jest stała opieka wykwalifikowanego lektora oraz program nauczania, dostosowany do danego poziomu znajomości języka. Dzięki nauce w grupie łatwiej będzie Ci się zmotywować i przełamać blokadę językową. Wybierz szkołę językową, gdy obawiasz się, że samodzielna nauka będzie mało efektywna i może utrwalić u Ciebie złe nawyki. Zwykle jednak kurs językowy w szkole trwa dłużej niż samodzielna nauka w domu. Ponadto, szkoła tylko ukierunkowuje, a w domu i tak musisz wykonać dodatkowe ćwiczenia i nauczyć się słówek, by ugruntować swoją wiedzę.

Alternatywą są kursy językowe online. Dzięki nim możesz uczyć się w swoim tempie, w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu. Zyskujesz dostosowane do Twojego poziomu znajomości języka różnorodne materiały do nauki (np. podręczniki, nagrania audio i video, aplikacje do nauki słówek, konwersacje z native speakerem), które dostosujesz do swojego czasu, tempa nauki i innych możliwości. W razie potrzeby (np. problematycznych zagadnień) możesz również skonsultować się z lektorem. Przekonasz się, że taka nauka języka angielskiego może być skuteczna i przyjemna. 

Dlaczego warto uczyć się angielskiego?

Nie da się ukryć, że język angielski znajduje się dzisiaj w czołówce języków świata. Jest językiem kontaktów biznesowych, nauki, współpracy międzynarodowej i dyplomacji oraz uniwersalnym językiem do porozumiewania się na całym świecie. Angielski przyda się w podróży, jak i do podjęcia studiów na zagranicznej uczelni. Coraz więcej pracodawców wymaga znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym, a w dużych korporacjach dobrze znać angielski dla zaawansowanych. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci zrozumieć dialogi w ulubionych serialach i treści piosenek. Poza tym sam proces nauki jest rozwijający i wzbogaci Twoje kompetencje, które wykorzystasz prędzej czy później.

To, jak szybko można nauczyć się angielskiego, zależy od wielu czynników, m.in. aktualnego poziomu znajomości języka, metody uczenia się, czasu, który można przeznaczyć na naukę czy osobistych predyspozycji (np. łatwości w przyswajaniu wiedzy czy umiejętności samodzielnej nauki). Warto jednak mieć odpowiednią motywację, wykorzystywać różne sposoby przyswajania nowych słówek oraz stawiać nacisk na praktyczną znajomość angielskiego, która przełamie blokadę językową.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*