Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu?

W czasach, kiedy językiem angielskim posługuje się ok. 20% ludności na świecie (choć nie dla wszystkich jest to język ojczysty), wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko angielskiego w domu, by zapewnić mu lepszy start w przyszłość. Najlepszym sposobem dla dzieci jest oczywiście zabawa - bajki, piosenki, gry, książki, układanki - metody nauczania języka angielskiego są naprawdę ciekawe i różnorodne. Podpowiadamy więc, jak uczyć dziecko angielskiego w domu i dlaczego warto robić to już od najmłodszych lat.

nauka angielskiego w domu
Metody nauczania języka angielskiego dla najmłodszych mogą przybierać rozmaite formy, a najlepszą z nich jest nauka poprzez zabawę.

Jak nauczyć dziecko angielskiego?

Nauka angielskiego dla dzieci w domu jest dzisiaj o wiele łatwiejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wszystko dzięki licznym i łatwo dostępnym pomocom naukowym, jak bezpłatne bajki, wierszyki i piosenki w Internecie, kolorowanki z angielskimi słówkami, obrazkowe książeczki i słowniki czy gry edukacyjne. Metody nauczania języka angielskiego dla najmłodszych mogą przybierać rozmaite formy, a najlepszą z nich jest nauka poprzez zabawę. Oczywiście nic na siłę, jeśli Twoje dziecko nie chce słuchać angielskich piosenek czy bajek, odpuść i poczekaj na lepszy moment, by go nie zniechęcać. 

Kiedy zacząć naukę angielskiego z dzieckiem?

Tak naprawdę im wcześniej, tym lepiej. Dzieci mają naturalną skłonność do szybkiego przyswajania nowych rzeczy, dlatego łatwiej im opanować nowe słówka czy wymowę, nawet jeśli nie znają jeszcze wielu słów w języku ojczystym. Najmłodsze dzieci mają także wrodzoną wewnętrzną motywację, by zdobywać wiedzę bez świadomego procesu uczenia się, a to przynosi większe korzyści. Jak uczyć dzieci angielskiego? Nieco inaczej niż dorosłych - u najmłodszych nauka odbywa się poprzez zabawę i większy nacisk kładzie się na przyswajanie słownictwa, podstawowych zwrotów i prawidłowej wymowy aniżeli na świadome nauczanie struktur gramatycznych. 

Nauka przez zabawę 

Jak uczyć dziecko pisać, czytać i mówić po angielsku? Najlepiej poprzez zabawę, która zawsze sprawdza się u dzieci, nie tylko podczas nauki języków obcych. Dzięki niej się nie nudzą i łatwiej przyswajają nowe słówka i zwroty. Ponadto, zabawa wywołuje emocje i pozytywne skojarzenia, które lepiej wpływają na proces zapamiętywania.

Nauka przez bajki 

Większość dzieci uwielbia oglądać bajki, dlatego warto to wykorzystać i włączać dzieciom bajki w anglojęzycznej wersji. Dzięki nim dzieci osłuchują się z językiem. Nie bój się, że dziecko nie zrozumie znaczeń niektórych słów, gdyż domyśli się ich z kontekstu. Bajki to atrakcyjna forma, możesz je włączyć dziecku np. podczas podróży samochodem. 

Nauka przez muzykę 

Inspiracją jest również nauka przez muzykę - słuchanie i nauka anglojęzycznych piosenek, które zwykle są pełne energii, a dzieci mogą słuchać ich w kółko, przy okazji ucząc się tekstu i znaczenia słów. Najpopularniejsze są wszelkiego rodzaju “Alphabet Songs”, które oprócz alfabetu uczą słówek na daną literę, np. “A like apple”, “B like banana” itp. - możesz śpiewać je razem z dzieckiem, pokazując mu daną rzecz. Równie przyjemna może być nauka kolorów, cyfr czy części ciała. 

Nauka przez gry 

Na rynku dostępne są także gry edukacyjne w języku angielskim i dwujęzyczne zabawki, dzięki którym dziecko przyswoi nowe słówka w języku polskim i angielskim. Dzięki grom dziecko ćwiczy nie tylko język angielski, ale również inne cenne umiejętności jak: spostrzegawczość, koordynacja i koncentracja. Dla starszych dzieci, które potrafią już czytać, pomocne będą fiszki rozwieszone na różnych przedmiotach w domu. Możesz przygotować je z dzieckiem samodzielnie, co będzie dodatkową atrakcją. 

Rodzinny czas i nauka 

Nauka języka angielskiego dla dzieci w domu może być nie tylko świetną zabawą, ale również znakomitym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Rodzinne gry, śpiewanie piosenek czy nauka słówek mogą przyjemnie i pożytecznie zagospodarować czas, np. podczas podróży, w poczekalni czy na spacerze. Na co dzień możecie ustalić czas na angielski, np. każdego dnia po 15 minut po obiedzie czy przed wieczorną toaletą. Najlepsza nauka to nauka przez powtarzanie, która przyniesie najtrwalsze efekty. 

Jak zainteresować dziecko - odpowiedni dobór tematów

Nauka angielskiego w domu będzie jeszcze bardziej skuteczna, kiedy wykorzystasz do niej tematy, które lubi Twoje dziecko. Mogą to być postacie z bajek, zwierzęta, rośliny czy pojazdy - wybierz obszar, który zaciekawi Twoją pociechę i wpleć do niego angielski. Twoje dziecko nawet się nie zorientuje, że to nauka. Możecie np. czytać ulubione bajki dziecka w języku angielskim, ucząc się przy tym słówek. 

Nauka dzieci angielskiego przez cały dzień - wpleć angielski do życia codziennego

Dobrze jest również wpleść angielski do życia codziennego! Jest wiele sposobów na to, jak nauczyć się angielskiego, a powiedzenie: „Praktyka czyni mistrza” sprawdza się od najmłodszych lat. Możesz witać się z dzieckiem każdego dnia, mówić do niego po angielsku, nazywać po angielsku otaczające Cię przedmioty, pożywienie, pojazdy czy części ciała. To oswoi dziecko z językiem - zarówno polskim, jak i angielskim. 

Nauka języka angielskiego a płeć dziecka

Szacuje się, że mózgi chłopców rozwijają się nieco inaczej niż dziewczynek, które mają większe predyspozycje językowe. Warto zastosować dobór tematów i poziomu angielskiego do wieku, zainteresowań i predyspozycji danego dziecka, a dostarczy to największe efekty. 

Dzieci a nauka angielskiego z lektorem 

Angielski dla dziecka z lektorem to dobry pomysł, o ile nauczyciel angielskiego będzie mieć odpowiednie predyspozycje do pracy z dzieckiem. Niestety nie każdy najlepszy lektor dla dorosłych będzie się do tego nadawał. Nauczyciel angielskiego musi mieć podejście do dzieci, wiedzieć, jak je zainteresować i wyróżniać się anielską cierpliwością. Najlepiej, by był to lektor specjalizujący się w pracy z dziećmi, np. nauczający na co dzień w przedszkolu.

Dzieci a nauka angielskiego w szkole językowej

Jednym ze sposobów na to, jak uczyć dziecko języka angielskiego są kursy językowe w szkole. Wybierz angielski dla początkujących lub inne zajęcia dostosowane do poziomu i wieku dziecka oraz jego predyspozycji (np. zwróć uwagę na to, czy dziecko dobrze odnajduje się w dużej grupie rówieśników czy mniejszej). 

Jakie są poziomy języka angielskiego? 

Są różne poziomy języka angielskiego. Oczywiście najmłodsze dzieci rozpoczynają od „zera” (A0), by następnie utrwalać swoje zdolności językowe w przedszkolu i szkole. Z podstawową wiedzą mogą znaleźć się na poziomie początkującym A1, by doskonalić ją aż do osiągnięcia nawet najwyższego poziomu C2 w dorosłym życiu. Sprawdź, jakie są poziomy języka angielskiego i jakie umiejętności wymagane są na każdym z nich. 

Jak szybko poprawić swój poziom angielskiego? 

Dzieci mają naturalne predyspozycje, by łatwiej i szybciej przyswajać nowe języki i w ogóle nowe umiejętności. Jeśli chciałabyś równie błyskawicznie opanować angielski do pracy, podróży czy zawarcia nowych znajomości, sprawdź nasz poradnik: Jak szybko nauczyć się angielskiego

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu? Przede wszystkim zachowaj cierpliwość i zadbaj, by dziecko uczyło się poprzez zabawę i w naturalny niewymuszony sposób. Dzięki temu łatwiej opanuje nowe słówka i wyrażenia i osłucha się z językiem, co zwiększy jego szanse na lepszy językowy start w przedszkolu, szkole i w dorosłym życiu. 

Komentarze

Ewelina:
16/08/2021, 12:20:36

Świetne porady!

Mama Forever:
23/02/2022, 10:00:33

Polecamy filmy na Youtubie i puszczanie filmów TYLKO w języku angielskim.
U nas to podziałało. Chwilę zobaczyliśmy jak mieszkają ludzie na zachodzie- Belgia- i tam zawsze filmy i programy są w języku oryginalnym + ew. napisy także wiele osób tam zna zarówno niderlandzki jak i francuski i niemiecki. Można? Można. Warto zacząć pod prostych filmów, np https://youtu.be/H6SGqmaX4_Y i przejść do pełnometrażowych! <3

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*