Jak sprawdzić swój poziom angielskiego?

Marzysz, by opanować angielski, ale tak naprawdę nie wiesz, od czego zacząć? Najlepiej od określenia poziomu znajomości języka obcego. Dzięki temu masz większe szanse na sukces - unikniesz w ten sposób powtarzania materiału, który znasz już doskonale, a jednocześnie zbyt trudnych zagadnień, które mogłyby Cię zniechęcić do nauki. Jak sprawdzić swój poziom angielskiego? 

poziomy angielskiego
Testy poziomujące wskażą nie tylko Twój stopień znajomości angielskiego, ale także słabe i mocne strony.

Jak sprawdzić swój poziom angielskiego?

Określenie poziomu znajomości angielskiego jest konieczne, aby wznowić samodzielną naukę po dłuższej przerwie, zapisać się na kurs w szkole językowej czy uzupełnić poziom znajomości angielskiego w CV lub formularzu pracodawcy. Jest kilka sposobów na to, jak sprawdzić swój poziom angielskiego. 

Testy poziomujące w Internecie

Testy poziomujące online to najszybszy, najpopularniejszy, a przy tym zwykle bezpłatny sposób na to, by sprawdzić swój poziom angielskiego. Rozwiążesz je w Internecie w dowolnym czasie i miejscu, a wyniki otrzymasz zaraz po wypełnieniu. Jakie są najpopularniejsze darmowe testy znajomości języka angielskiego?

  • EU Test to standardowy test składający się z 50 pytań, którego wykonanie zajmie ok. 20 minut. Pytania ułożone są według stopnia trudności, a otrzymany wynik określi Twój poziom biegłości według popularnej europejskiej skali CEFR. 
  • BridgeEnglish - to test, który oprócz znajomości konstrukcji gramatycznych i słownictwa sprawdza rozumienie ze słuchu i umiejętność czytania ze zrozumieniem. Składa się ze 100 pytań, które musisz wykonać w 65 minut. To dobry sprawdzian dla osób przygotowujących się do międzynarodowych egzaminów jak IELTS lub TOEFL. 
  • ESL Language Studies Abroad - to bardziej wymagający test, ponieważ składa się z 40 pytań z odpowiedziami wielokrotnego wyboru. 
  • Exam English - to jeden z najszybszych darmowych testów, składający się z 15 pytań, zajmie Ci zaledwie kilka minut. Na tej samej stronie możesz wypełnić dodatkowy test z rozumienia ze słuchu. Sprawdziany składają się z trudniejszych pytań, więc będą odpowiednie dla osób powyżej poziomu B1. 
  • Englishtag - to z kolei test zawierający więcej pytań dla początkujących poziomów A0-A2. Składa się z 50 pytań, a uzyskany wyniki określi Twój poziom w skali CEFR. 
  • Test poziomujący ESKK - składa się z 3 poziomów, z których każdy ma 15 pytań. Test zawiera również materiały audio, więc oprócz znajomości słownictwa i gramatyki, sprawdza rozumienie tekstu pisanego i rozumienia ze słuchu. Jego zaletą jest instrukcja w języku polskim, więc wypełnią go nawet osoby początkujące.

Spotkanie z lektorem

Spotkanie z lektorem jest najkorzystniejszą formą sprawdzenia znajomości języka angielskiego, bo weryfikuje różne umiejętności: mówienie, rozumienie, słuchanie, czytanie, znajomość słownictwa, a nawet pisanie. Wiele szkół językowych oferuje spotkanie z lektorem (często jako uzupełnienie wypełnionego testu) przed rozpoczęciem kursu. Choć spotkanie może zająć Ci więcej czasu niż samodzielnie rozwiązanie testu w Internecie, to wskaże szerszy obraz Twoich umiejętności. Warto się na niego zdecydować szczególnie przed rozpoczęciem nauki angielskiego z konkretnym lektorem. Dzięki temu łatwiej będzie mu przygotować dla Ciebie plan i metody nauki oraz monitorować postępy. 

Test poziomujący w szkole językowej

Testy poziomujące znajdziesz w każdej dobrej szkole językowej. Są one zwykle bezpłatne, a do tego niezobowiązujące. Jeśli interesują Cię kursy językowe w danej placówce, warto rozwiązać (a czasem wręcz trzeba) test znajomości angielskiego. Dzięki temu zostaniesz przypisany do optymalnej grupy, a przy okazji dowiesz się, jaki jest Twój aktualny poziom angielskiego i nad jakimi umiejętnościami językowymi musisz bardziej popracować.

Samodzielna ocena poziomu angielskiego

Samodzielna ocena poziomu angielskiego może nie być łatwa, lecz pomogą Ci w tym tzw. checklisty. Możesz skorzystać z gotowych w Internecie lub wziąć pod uwagę kryteria CEFR i po kolei odhaczać opanowane już umiejętności, wymagane na danym poziomie. 

Jakie są poziomy języka angielskiego? 

Najpopularniejszą skalą określającą stopień znajomości językowej jest skala CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), wprowadzona przez Radę Europy. Składa się z 6 stopni: A1, A2, B1, B2, C1, C2 - w kolejności od najniższego do najwyższego:

Sprawdź w naszym artykule: Jakie są poziomy języka angielskiego i jakie musisz zdobyć umiejętności, by wspiąć się na kolejny stopień znajomości języka obcego. 

Jaki poziom angielskiego jest preferowany w pracy? 

Wszystko zależy od stanowiska i rodzaju firmy. Pracodawcy najczęściej wymagają znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Z pewnością jednak autem w CV (szczególnie w międzynarodowych korporacjach i firmach, które na co dzień mają kontakt z kontrahentami i klientami z zagranicy) będzie certyfikat z angielskiego. W niektórych zawodach i na stanowiskach o stopniu menedżerskim przyda się angielski biznesowy. Zwykle jednak informacja o oczekiwanym poziomie znajomości języka obcego podana jest w ogłoszeniu o pracę. 

Jak szybko poprawić swój poziom angielskiego?

Nauka języka angielskiego, podobnie jak przyswajanie innych umiejętności, wymaga czasu, samodyscypliny i motywacji. Jak nauczyć się angielskiego

  • Znajdź motywację. Bez względu na to, czy będzie to chęć zdobycia lepszej pracy, wyjazd na zagraniczną uczelnię, czy realizacja marzeń o podróży na inny kontynent, znajdź cel i zawsze o nim pamiętaj.
  • Bądź systematyczny. Nauka to proces, a więc wymaga powtarzania i nieustannej pracy. Ucz się nowych słówek, zwrotów i konstrukcji gramatycznych, ale nie zapominaj o utrwalaniu dotychczasowych umiejętności. 
  • Daj sobie czas. Nie zniechęcaj się małymi niepowodzeniami i konsekwentnie dąż do celu, a z czasem na pewno zobaczysz efekty swojej pracy.
  • Stosuj różne metody. Nauka języka angielskiego to nie tylko rozwiązywanie ćwiczeń w podręczniku. Zrób użytek ze współczesnej technologii - zainstaluj aplikację do nauki słówek, słuchaj audiobooków i podcastów po angielsku, wyłącz napisy w ulubionym serialu czy włącz się w konwersacje na zagranicznym forum. 

Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku: jak szybko nauczyć się angielskiego

Testy poziomujące wskażą nie tylko Twój stopień znajomości angielskiego, ale także słabe i mocne strony. Możesz nad nimi popracować, ucząc się samodzielnie, wybierając kurs językowy w grupie lub pod okiem doświadczonego lektora. A może zainteresują Cię również kursy językowe online? Te będą szczególnie korzystne dla osób zabieganych, które lubią uczyć się w domowym zaciszu i we własnym tempie. Najważniejsze jednak by wiedzieć, od czego zacząć, a w tym pomogą Ci testy znajomości angielskiego. 

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*