Język obcy w miejscu pracy – jak się go nauczyć?

Zmieniająca się gospodarka stawia przed nami nowe wyzwania. Używanie języka obcego na co dzień  pracy to coraz częstsze wymaganie, jakiego polscy przedsiębiorcy oczekują od kandydatów. Coraz więcej polskich firm wchodzi na zagraniczne rynki, dodatkowo coraz więcej Polaków pracuje zdalnie dla zagranicznych korporacji.

Zrelaksowany biznesmen pracuje na laptopie siedząc po turecku na ulicy.
W wielu branżach bez dobrej znajomości języka nie ma co liczyć na zawrotną karierę.

Lingua franca czy raczej lingua anglica

Współczesną linguą francą, czyli językiem wspólnym, jest oczywiście angielski. Jeśli marzy nam się zawrotna kariera, w wielu branżach bez jego dobrej znajomości nie ma co liczyć na awans lub ciekawsze kontrakty. Dotyczy to przede wszystkim sektora IT, marketingu, finansów, a także średniej i wyższej klasy menedżerów w pozostałych branżach. Biegły angielski jest także przepustką do pracy w turystyce. Ułatwia również relokację do pracy za granicą. 

Nie oznacza to jednak, że nie warto uczyć się innych języków obcych. Wręcz przeciwnie, to często one stanowią trampolinę do lepszych zarobków i stanowisk. Certyfikat z angielskiego i dodatkowego języka może nam wydatnie pomóc w karierze. O szczegółach piszemy w artykule o tym, jak znajomość języków obcych przekłada się na wysokość pensji.

Praca a język obcy - jak nauczyć się branżowego słownictwa?

Większość kursów uczy ogólnej znajomości języka, a temat pracy stanowi zaledwie jeden z poruszanych działów. Jeśli chcemy zacząć pracować w międzynarodowym środowisku i zacząć używać języka obcego na co dzień, może się okazać, że brakuje nam słownictwa lub wypowiadamy się bardzo nieprecyzyjnie.

Jest w końcu różnica, czy poprosimy o “kosztorys” czy “plan”. Czy chcemy zrobić “spotkanie” czy może “burzę mózgów”? Bez odpowiedniego przygotowania nagłe zetknięcie z językiem obcym w profesjonalnym środowisku może być dotkliwe i szybko obnażyć braki.
Rozwiązaniem mogą być dedykowane kursy języka w biznesie. W ESKK proponujemy kursy biznesowego angielskiego oraz niemieckiego. Dla początkujących przygotowaliśmy także kursy startowe z elementami biznesowymi z niderlandzkiego, chińskiego i rosyjskiego.

Oprócz tego warto zastosować inne metody:

  • portale, fora i grupy branżowe dla specjalistów - Linkedin i Facebook to świetne miejsce do obserwowania zagranicznych ekspertów z danej branży. Możesz z nimi dyskutować, czytać ich publikacje i przy okazji poszerzać swoją wiedzę i zasób słów. Warto także zasubskrybować obcojęzyczne portale i blogi tematyczne. Jeśli nie masz pojęcia, od jakich warto zacząć, skorzystaj z pierwszej rady i zobacz, o jakich artykułach dyskutują przedstawiciele Twojej branży po niemiecku, włosku albo w innym języku na portalach społecznościowych,
  • książki i publikacje - jeśli masz dostęp do uczelnianej biblioteki, zapewne znajdziesz tam publikacje naukowe i branżowe z interesującej cię dziedziny w wybranym języku. Z pomocą przyjdzie też internet: książki zagranicznych ekspertów możesz kupić w formie papierowej albo ebooka. Wiele marek udostępnia także poradniki i case study za darmo. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z takimi publikacji. Nie tylko poznasz nowe słówka i nauczysz się je stosować w odpowiednim kontekście, ale także poprawisz szybkość czytania w języku obcym, co kluczowe może się okazać się przy zadaniach rekrutacyjnych, a potem w codziennej pracy, związanej choćby z mailami,
  • programy i systemy - jeśli Twoja praca wiąże się z określonymi programami i narzędziami komputerowymi, warto sprawdzić, jak wygląda ich obcojęzyczna wersja. Dzięki temu łatwiej będzie Ci potem przestawić się na pracę w innym języku, szybciej zrozumiesz materiały po angielsku lub francusku,
  • projekty wolontariackie lub grupy studyjne - jeśli komunikatywnie znasz język obcy, ale chcesz podszkolić się z tematów biznesowych w mowie, warto rozejrzeć się za opcjami współpracy z zagranicznymi organizacjami. Możesz zgłosić się na wolontariusza przy tworzeniu branżowej konferencji, brać udział w webinarach, grupach studyjnych dla osób pragnących się wspólnie uczyć. To świetna okazja nie tylko do poprawy znajomości języka, ale także nawiązania wartościowych znajomości. Udział w wydarzeniu jako wolontariusz często pozwala zaoszczędzić na biletach wstępu, wyżywieniu i noclegu. Jeśli obawiasz się, że jesteś za stary na takie doświadczenie - na konferencji marketingowej w Brighton średni wiek wolontariuszy wynosi 55 lat…

Język w miejscu pracy - uważaj na pułapki

Ucząc się języka obcego pod kątem pracy warto pamiętać, że w wielu krajach wypracowano pewne standardy zachowania, jakiego wymaga się od profesjonalistów. W niemałe tarapaty może wpędzić nas używanie slangowych lub potocznych określeń, które odbiorcy mogą uznać za niestosowne, a nawet wulgarne. Zdecydowanie lepiej trzymać się języka oficjalnego i unikać popisywania się.

Aplikując do międzynarodowej korporacji lub do pracy za granicą, warto sprawdzić politykę danej firmy. Wiele z nich określa dobre praktyki w stosunku do tego, jak należy zwracać się do siebie w pracy. Jest to istotne zwłaszcza w środowisku międzynarodowym, gdzie spotykają się osoby z różnych kultur.

Jeśli przed Tobą jest staranie się o pracę, zobacz jak wygląda rozmowa rekrutacyjna po angielsku. A masz już za sobą szlifowanie języka obcego pod kątem środowiska pracy i chcesz się podzielić radami?

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*