Slang angielski – tego nie nauczysz się w szkole

Jeśli zależy Ci na swobodnym porozumiewaniu się w obcym języku, to warto poznać slang angielski. To integralna część żywego języka, która umożliwia mniej formalne, potoczne rozmowy międzyludzkie. 

Uczysz się angielskiego od lat, ale nadal nie możesz zrozumieć dialogów w amerykańskich produkcjach filmowych? A może marzysz o nawiązaniu luźnej rozmowy z rówieśnikami z Wielkiej Brytanii? Znajomość slangowych wyrażeń przyda się w obu tych sytuacjach. Angielski slang to jeden z najciekawszych aspektów nauki języka angielskiego, a ponadto bardzo użyteczny! W tym artykule tłumaczymy, dlaczego warto znać zwroty slangowe, a także czym właściwe jest slang angielski. Czytaj dalej i poznaj przydatne zwroty po angielsku!

Znajomość slangu angielskiego pomoże Ci lepiej zrozumieć kulturę, a także pozwoli sprawniej interpretować zachowania mieszkańców danego kraju.

Czym jest slang?

Słownik PWN definiuje slang jako potoczną odmianę języka używaną przez jakąś grupę zawodową lub środowiskową. Mogą to być użytkownicy internetu, grupy młodzieży, naukowcy czy środowisko specjalistów danej branży. Początkowo slang najczęściej używany był przez grupy przestępcze, aby zaszyfrować komunikaty między członkami gangu. Większość zwrotów miała wydźwięk wulgarny, co nadal można zauważyć w zwrotach slangowych w zależności od grupy.

Definicja ewoluowała przez lata, a obecnie obejmuje trzy kategorie języka:

 • oryginalne znaczenie związane z przestępczością i wulgaryzmami,
 • żargon, czyli słownictwo cechujące daną grupę np. zawodową,
 • język potoczny, nieformalny i żywy.

Coraz więcej wyrażeń slangowych wchodzi do języka codziennego, wpływając na sposób komunikacji nie tylko mieszkańców krajów anglojęzycznych, ale również całego świata. Znajomość tych zwrotów pomoże Ci brzmieć bardziej jak “native”. 

Slang angielski – tego nie nauczysz się w szkole!

Nauka języka angielskiego w szkole oparta jest zazwyczaj na tradycyjnej, brytyjskiej angielszczyźnie. Szkoły językowe przykładają dużą wagę do nauki poprawnych, bardziej formalnych zwrotów. Warto wiedzieć, że słownik slangu angielskiego pełen jest wyrażeń, które nie mają nic wspólnego z poprawnością językową. Język to żywy organizm, który stale poddawany jest zmianom, a tempo tych zmian jest bardzo szybkie. Chcesz być na bieżąco? Świetnym źródłem najnowszych wyrażeń slangowych są anglojęzyczne seriale i filmy. Przy powstawaniu tego typu zwrotów zachodzi wiele procesów:

 • przypisywanie nowych znaczeń do powszechnych słów – np. słowo ankle dosłownie oznacza kostkę u nogi, natomiast w slangu odnosi się do rzucania pracy,
 • deformacja lub skracanie już istniejących słów czy wyrażeń – np. bro to skrót od słowa brother (brat),
 • tworzenie ekspresywnych słów o zabarwieniu emocjonalnym – np. gonna, hella, gimme, dunno.

Dlaczego warto nauczyć się slangu?

Znajomość slangu angielskiego pomoże Ci lepiej zrozumieć kulturę, a także pozwoli sprawniej interpretować zachowania mieszkańców danego kraju. Przyda się również podczas oglądania ulubionego serialu czy reality show, które często przepełnione są potocznymi wyrażeniami. 

Wyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych lub innego kraju anglojęzycznego? Z pewnością w jakimś stopniu natkniesz się na slang angielski. Jego znajomość to nie tylko ciekawostka, ale również przydatna umiejętność. Warto pamiętać, że wyrażenia slangowe cechują się dużą różnorodnością i są często charakterystyczne dla danego kraju czy regionu. Oznacza to, że slang brytyjski może być zupełnie niezrozumiały dla Amerykanina i na odwrót. Ponadto, szybkie tempo zmian sprawia, że zwroty popularne parę lat temu dzisiaj są już archaiczne. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić najnowsze wyrażenia slangowe używane w miejscu, do którego się wybierasz. Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór zwrotów slangu angielskiego. Tego typu słownik z pewnością przyda Ci się w rozmowie z Anglikami.

Slang w rozmowach — przydatne zwroty

Poznając obcy język, należy nauczyć się mówić jak miejscowi. Slang odnosi się nie tylko do formy mówionej, ale również do języka pisanego. Oto kilka przydatnych zwrotów prosto z młodzieżowego angielskiego slangu:

 • whatevs – to skrót od cokolwiek,
 • skint – przymiotnik, który odnosi się do osoby spłukanej, bez pieniędzy,
 • on fleek – modny, zgodny z trendami, używany w kontekście wyglądu,
 • faves – nieformalny skrót od słowa ulubiony, stosowany zarówno w mowie, jak i w piśmie,
 • bailed on – odnosi się do sytuacji, kiedy osoba nie pojawia się na umówionym spotkaniu lub wycofuje się z sytuacji,
 • bants –  to skrót od słowa banter, czyli żart; żartobliwe dokuczanie,
 • peeps – oznacza grupę znajomych, przyjaciół,
 • on point – zwrot używany w odniesieniu do osoby lub rzeczy pozbawionej wad, wręcz perfekcyjnej,
 • kicks – oznacza buty, szczególnie sportowe,
 • a swift half – dosłownie oznacza pół pinty piwa (ok. 250 ml), zwrot używany gdy osoba chce się napić, mimo że nie powinna lub nie ma czasu,
 • dosh – określenie na pieniądze, kasę,
 • keep your hair on – oznacza wyluzuj, uspokój się,
 • knackered – być bardzo zmęczonym, wykończonym,
 • booze – potocznie oznacza alkohol,
 • FYIFor your information, czyli dla Twojej informacji, określenie używane głównie w mowie pisanej, wywodzące się ze slangu internetowego,
 • sick – dosłownie odnosi się do choroby, natomiast w slangu oznacza coś lub kogoś szalonego, zwariowanego, fajnego.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest slang angielski młodzieżowy, a także znasz kilka przydatnych zwrotów języka potocznego. Pamiętaj jednak, że nauka slangu nigdy się nie kończy, ponieważ język stale powiększa się o nowe słownictwo. Aby kompleksowo poznać język angielski, warto opanować zarówno formalne zwroty, jak i młodzieżowy slang. Kursy językowe z native speakerami to doskonały sposób na kontakt z różnymi akcentami i żywym językiem. W szkole językowej ESKK znajdziesz zarówno angielski dla początkujących, jak i kursy na wyższych poziomach, w tym m.in.: angielski dla średnio zaawansowanych czy angielski dla zaawansowanych. Na każdym etapie nauki możesz liczyć na wsparcie wykwalifikowanych nauczycieli i lektorów. Bardziej od slangu interesuje Cię formalna strona języka? W naszej szkole poznasz również angielski biznesowy, który ułatwi Ci znalezienie pracy za granicą lub umożliwi profesjonalną rozmowę z ludźmi z branży.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*