Jak szybko nauczyć się niemieckiego?

Być może zastanawiasz się, jak szybko można nauczyć się języka niemieckiego? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, szczególnie jeśli pojawia się perspektywa nowej pracy w niemieckojęzycznej firmie, studiów lub wyjazdu za granicę. W takiej sytuacji znajomość przynajmniej podstaw niemieckiego może znacznie ułatwić nie tylko proces rekrutacji, ale również samo życie w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak szybko nauczyć się języka niemieckiego w domu w stopniu komunikatywnym.

Aby pomóc sobie osiągnąć cel, warto skupić się na efektach, które chcesz uzyskać.

Ile zajmuje nauka niemieckiego w stopniu komunikatywnym?

Sposobów na to, jak najszybciej nauczyć się niemieckiego jest wiele. Istnieje pogląd, że niemiecki dla początkujących jest najłatwiejszy do opanowania. Bez względu na drogę, którą wybierzesz, warto zdawać sobie sprawę z kilku istotnych czynników, m.in.:

  • czas poświęcony nauce języka – nie ma nic odkrywczego w tym, że im więcej i częściej będziesz mieć styczność z językiem, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że krótkie, ale częste lekcje przyniosą szybsze efekty niż wielogodzinne sesje naukowe raz w tygodniu;
  • powtarzanie – ucząc się coraz to nowszych słówek i zwrotów, nie zapomnij o utrwalaniu już zdobytej wiedzy;
  • systematyczność – postaw sobie za zadanie naukę przynajmniej przez 10-15 minut dziennie (nie szukaj wymówek);
  • metoda nauki – oprócz podręcznika, warto sięgać po dodatkowe materiały np. słuchowiska, fiszki, interaktywne ćwiczenia czy gry językowe;
  • indywidualne predyspozycje – pamiętaj, że każdy ma inne możliwości skupienia się, przyswajania wiedzy oraz utrzymywania motywacji do działania.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, stosując się do zasad systematyczności oraz korzystając z dobrego kursu językowego, można opanować język niemiecki w 3-6 miesięcy. Aby pozbyć się blokady językowej, należy zadbać o praktyczne wykorzystanie zdobytego słownictwa, np. korzystając z lekcji z native speakerem lub rozmawiając z innymi osobami uczącymi się niemieckiego. 

Jak szybko nauczyć się niemieckiego?

Szybkość nauki to jedno, ale liczy się przecież, żeby był to skuteczny proces, dzięki któremu swobodnie będziesz komunikować się w języku obcym. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak szybko nauczyć się mówić i czytać po niemiecku, to mamy dla Ciebie podpowiedź: motywacja. Znajdź cel nauki i stale sobie o nim przypominaj. Dostosuj również metody nauki oraz tempo do swoich możliwości i na tej podstawie zdecyduj się na kurs, samodzielną naukę lub wyjazd za granicę.

Najważniejsze zasady szybkiej nauki niemieckiego w domu

Zasady szybkiej nauki to pomocne narzędzie i sposób na to, jak szybko i skutecznie nauczyć się języka niemieckiego. Oto 7 najważniejszych reguł, które mogą okazać się trafnymi wskazówkami w efektywnej nauce języka:

1. Bądź zmotywowany – motywacja jest kluczem do sukcesu, dlatego warto stale przypominać sobie o założonym celu.

2. Bądź systematyczny – aby szybko opanować nowy język, należy regularnie uczyć się nowych słówek i zwrotów.

3. Wyznaczaj sobie realne cele – nie rzucaj sobie kłód pod nogi: lepiej założyć niższy, osiągalny cel, niż frustrować się z powodu zbyt ambitnego planu.

4. Pozbądź się "rozpraszaczy" – skupienie jest bardzo ważne podczas nauki, dlatego wyłącz telewizor, radio, wycisz telefon i zapewnij sobie maksymalny spokój i komfort nauki.

5. Przestań się porównywać z innymi – nie zapominaj o tym, że każdy ma indywidualne predyspozycje i możliwości nauki, nie warto się zrażać, jeśli nauka nie przychodzi Ci tak łatwo, jak innym.

6. Stosuj mieszane metody – podręcznik, konwersacje z lektorem lub native speakerem, audiobooki czy słuchanie niemieckojęzycznej muzyki. Sprawdź, jak nauczyć się niemieckiego i wybierz metodę dla siebie. 

7. Otaczaj się językiem – zwiększ kontakt z językiem, otaczając się bodźcami, które stymulują mózg (słuchając piosenek i podcastów lub oglądając filmy i seriale po niemiecku).

Najczęstsze błędy podczas nauki niemieckiego

Masz wrażenie, że każda próba nauki języka niemieckiego kończy się niepowodzeniem? Być może pewne trudności sprawiają, że szybko się poddajesz i zniechęcasz. Jak więc szybko nauczyć się niemieckiego i zminimalizować ryzyko wystąpienia pomyłek? Oto kilka najczęściej popełnianych błędów.

  • Niewłaściwe określenie początkowej znajomości języka – za niski poziom materiału może być nużący, natomiast zbyt wysoki wprawić w zniechęcenie. Testy językowe pomogą Ci określić stopień znajomości niemieckiego i wybrać materiały dostosowane do poziomu. 
  • Za szybka rezygnacja – nie poddawaj się pod wpływem niepowodzeń, skup się na małych sukcesach i powtarzaj poznany już materiał.
  • Zbyt słaba motywacja – pamiętaj o ustalonym celu i nie wątp w swoje możliwości.
  • Niesystematyczna nauka – wypracuj sobie nawyk codziennej nauki, nawet przez 15 minut, dzięki czemu łatwiej i szybciej nauczysz się niemieckiego.
  • Brak dobrze ugruntowanej wiedzy – nie zapominaj o regularnym powtarzaniu zdobytego słownictwa.

Skąd brać motywację do intensywnej nauki niemieckiego?

Jak już wiesz, odpowiednia motywacja jest motorem napędowym intensywnej nauki języka niemieckiego. Aby pomóc sobie osiągnąć cel, warto skupić się na efektach, które chcesz uzyskać. Może to być certyfikat z niemieckiego, który otworzy Ci drogę na zagraniczne studia, albo niemiecki biznesowy zapewniający awans w pracy. Wsparciem w nauce mogą okazać się lekcje z lektorem i rozmowy z grupą językową. Dobra mobilizacja to indywidualna sprawa, dlatego zastanów się, co chcesz osiągnąć, ucząc się nowego języka. 

Szybka nauka niemieckiego nie musi być nudna!

Kultura anglojęzyczna otacza Cię z każdej strony – stykasz się z tym językiem, słuchając radia, oglądając filmy i telewizji, czy czytając gazety. Sprawia to, że każdy z nas mimowolnie podłapuje coraz to nowsze zwroty i słówka z języka angielskiego. Podczas nauki niemieckiego można również otoczyć się tym językiem. Jak najszybciej nauczyć się języka niemieckiego? Zacznij korzystać z łatwo dostępnych źródeł: telewizji, słuchowisk czy prasy. Świetnym sposobem jest oglądanie filmów niemieckojęzycznych z polskimi napisami, a w miarę zaawansowania przełączenie również na niemieckie napisy. Być może warto zagłębić się w popkulturę tego kraju i zainteresować się tamtejszymi celebrytami? W Internecie znajdziesz wywiady lub artykuły na ich temat, dzięki czemu uatrakcyjnisz sobie naukę języka. Słuchaj podcastów i piosenek po niemiecku, czytaj e-booki i teksty w języku niemieckim, które są dostępne w księgarniach. Dobrym pomysłem będzie też wakacyjny wyjazd do Niemiec lub wzięcie udziału w programie studenckim typu Erasmus. 

Nauka niemieckiego w domu a w szkole – różnice 

Nauka języka niemieckiego w domu

Lubisz uczyć się samodzielnie i nie masz problemu ze skuteczną motywacją? Nauka w domu może być dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli mieszkasz daleko od szkoły językowej, a zależy Ci na czasie. W ten sposób możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, które przeznaczysz na zdobycie materiałów do samodzielnej nauki. Ucząc się w domu, masz również możliwość swobodnego dopasowania tempa i pory dnia na naukę, co jest dużym autem dla zabieganych osób. Jeśli natomiast nie wiesz, jak szybko nauczyć się języka niemieckiego w domu, to warto rozważyć kurs językowy. 

Kurs niemieckiego w szkole językowej

Nauka języka niemieckiego w szkole językowej ma wiele zalet. Przede wszystkim, jesteś pod stałą opieką wykwalifikowanego lektora, który ma możliwość natychmiastowego skorygowania błędów. To także program nauczania, który jest dopasowany do Twojego poziomu oraz ułożony tak, aby jak najszybciej opanować materiał. Nauka w grupie może pomóc Ci z motywacją oraz przełamać blokadę językową. Kurs w szkole językowej ma też jednak swoje wady: trwa dłużej, tracisz czas na dojazdy, a ponadto i tam musisz włożyć pracę w samodzielne powtarzanie materiału w domu. Złotym środkiem są kursy językowe online – możesz uczyć się w swoim tempie oraz w dowolnym miejscu i czasie. Otrzymujesz również dostęp do różnorodnych materiałów naukowych (podręczniki, nagrania audio i video, aplikacje, konwersacje z native speakerem), możesz też skonsultować się z profesjonalnym lektorem. Taka nauka może być nie tylko efektowna, ale też bardzo przyjemna

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?

Język niemiecki to język naszych zachodnich sąsiadów, dlatego jest bardzo przydatny nie tylko podczas wakacyjnych podróży, ale też w pracy czy na zagranicznych studiach. Pracując w dużych korporacjach o niemieckim kapitale, warto znać przynajmniej niemiecki dla średnio zaawansowanych. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci porozumieć się ze współpracownikami, a także zrozumieć dialogi w niemieckich filmach i telewizji. Niemiecki dla zaawansowanych może natomiast otworzyć Ci drogę awansu oraz poszerzyć horyzonty

Podsumowanie

Sposobów na to, jak szybko można nauczyć się niemieckiego, jest bardzo wiele. Czas, w którym osiągniesz zamierzone efekty, zależy od wielu czynników: systematyczności, wybranej metody nauki, aktualnego poziomu znajomości języka oraz osobistych predyspozycji. Aby ułatwić sobie proces intensywnej nauki niemieckiego, warto ustawić sobie cel i popracować nad właściwą motywacją. Postaw także na praktyczne wykorzystanie poznanego słownictwa i pomóż sobie przełamać blokadę językową.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*