Inne witryny Grupy Schouten & Nelissen

Kompozycje z roślin doniczkowych

Florystyka, zwana też bukieciarstwem, to zyskująca coraz większą popularność sztuka układania kwiatów. Kwiaty cięte, kwiaty doniczkowe, kwiaty suszone – surowcem do tworzenia pięknych kompozycji może być w zasadzie wszystko, nawet uschnięta gałąź. Wszystko zależy od umiejętności, gustu i pomysłowości florysty. Piękne bukiety i kompozycje z kwiatów ciętych widział każdy. Ale w jaki sposób w bukieciarstwie wykorzystuje się rośliny doniczkowe?

Oczywiście, że można stworzyć kompozycję z roślin doniczkowych. W wielu wypadkach jest to nawet bardziej korzystne niż umieszczanie ich pojedynczo. Po co „zagracać” sobie mieszkanie czy biuro doniczkami z roślinnością, jeśli w prosty sposób można stworzyć roślinną ozdobę, która nie tylko będzie zachwycać swoim kształtem, ale przede wszystkim będzie rozwiązaniem praktycznym: zajmie mniej miejsca i pozwoli na stworzenie większej powierzchni zieleni. Pamiętajmy – naturalna zieleń jest najlepszym wytchnieniem dla oczu zmęczonych oglądaniem telewizji czy pracą przed komputerem. Poza tym rosnące wspólnie w jednym naczyniu rośliny doniczkowe podkreślają wzajemnie swoje piękno, przez co wywołują efekt większej dekoracyjności i mają lepsze warunki rozwoju, gdyż tworzą specyficzny mikroklimat.

Przy przygotowywaniu trwałej aranżacji wybór roślin, obok kształtów i kolorów, uzależniony jest przede wszystkim od ich wymagań uprawowych. Spośród roślin wymagających podobnej temperatury, światła i wilgotności możemy wybrać jedną roślinę główną, wyrastającą wyżej niż inne, a na brzegi naczynia powinny trafić rośliny z łodygami zwisającymi. Pomiędzy te rośliny należy wkomponować rośliny przejściowe, wypełniające, o rozłożystym kształcie. Jeśli naczynie będzie ustawione przed tłem, to roślina najwyższa powinna być umieszczona z tyłu, a przed nią umieszczamy rośliny niższe. W przypadku kompozycji widocznej z każdej strony roślina najwyższa powinna być umieszczona na środku i wokół niej należy umieścić równomiernie rośliny niższe. Do takich celów odpowiednie są przede wszystkim rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach. Rośliny powinny być tak dobrane, aby były zróżnicowane kolorystycznie – o zielonych liściach w różnych odcieniach i kolorowych liściach. Również kształty liści powinny być zróżnicowane, by kompozycja nie była nudna.

Rośliny polecane na trzon kompozycji: figowiec lyrolistny (Ficus lyrata), palma daktylowa (Phoenix canariensis), jukka słoniowata (Yucca elephantipes).

Rośliny o przewieszających pędach: trzykrotka biała (Tradescantia albiflora), filodendron pnący (Philodendron scandens), pasiatka zwisła (Zebrina pendula).

Rośliny wypełniające: zielistka Strenberga ‘Variegatum’ (Chlorophytum comosum) – z powodu swoich rozłogów może być posadzona również na brzegu, nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata), begonia królewska (Begonia rex-cultorum), mniejsze odmiany draceny deremeńskiej (Dracena deremensis).

Z roślin kwitnących przygotowujemy przeważnie aranżacje na specjalne okazje, ponieważ wraz z przekwitnięciem zanika wartość zdobnicza kompozycji. Roślinami, które mogą być tutaj użyte, są np.: azalia (Rhododendron sp.), cyklamen perski (Cyclamen persicum), sępolia (Saintpaulia ionantha), siningia ogrodowa (Sinningia hybrida), rośliny cebulkowe, wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima), pantofelnik (Calceolaria hybrida). W takim wypadku należy wybrać rośliny zróżnicowane pod względem kształtu i barwy liści, pokroju.

Do kompozycji z kwiatów doniczkowych najlepiej nadają się naczynia porcelanowe lub z ceramiki szkliwionej, ale można też zastosować skrzynki drewniane, szklane i z kamienia syntetycznego. Ponieważ ściany takich naczyń nie są porowate, należy zwrócić uwagę na odprowadzanie wody. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie roślin najpierw w doniczkach zaopatrzonych w otwory odprowadzające wodę, a następnie w ozdobnych naczyniach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym zajmuje się współczesna florystyka, na czym polega układanie kwiatów, bukietów i komponowanie roślinnych ozdób na różne okazje, a także jak pielęgnować kwiaty cięte i rośliny doniczkowe, sięgnij po kurs „Bukieciarz”, na podstawie którego powstał ten artykuł.

Kliknij i odbierz PÓŁ kursu ZA DARMO