Ocena stanu włosów
Włosy są mocne i sprężyste. Typowy, niezniszczony włos może unieść około 90 g. Przeciętna osoba ma około 100.000 włosów, tak więc można by na nich zawiesić 9.000 kg! Oczywiście nie na wszystkich – szybkie tempo życia, przesuszone pomieszczenia, używanie suszarek, zła dieta i stres nie pozostają bez wpływu na kondycję włosów. O ich jakości decydują też geny. Zatem zanim zdecydujesz się na konkretną fryzurę, oceń stan włosów.
Ocena stanu i rodzaju włosów jest bardzo ważna w procesie projektowania fryzury i podczas doboru odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Oprócz cech charakterystycznych włosa, takich jak grubość i jakość, musisz zwrócić uwagę na kondycję włosów oraz skłonność do przetłuszczania się. Ocena stanu włosów i skóry głowy musi być przeprowadzona na włosach niemytych i suchych. Tylko w takim wypadku można zauważyć występujące w danym przypadku anomalie. Prawidłowa ocena rodzaju włosów i skóry głowy jest pierwszym etapem przy doborze odpowiednich środków do pielęgnacji włosów. Ważne są też osobiste odczucia, jakie ma klient w stosunku do swoich włosów. Oceniając włosy klienta, zapytaj go o jego opinię. Być może nie zauważyłeś pewnych symptomów i rozmowa z klientem pomoże Ci w prawidłowej ocenie włosów.
Przystępując do oceny włosów, przeczesz je i oddzielaj partiami na przedzie i tyle głowy, po bokach i na karku. Dzięki temu można dokładnie obejrzeć również skórę głowy. Lekkie potarcie skóry głowy opuszkami palców wykaże, czy jest ona sucha, czy też ma skłonności do przetłuszczania się. Można przy tym jeszcze stwierdzić inne nieprawidłowości.
Dobór fryzury do rodzaju włosów to bardzo ważny czynnik, na który nie zawsze zwraca się uwagę. Nie wszystkie fryzury dobrze wyglądają wykonane z każdego rodzaju włosów. Włosy cienkie, delikatne czy niezbyt gęste nigdy nie będą dobrze wyglądały bardzo długie. Najkorzystniejsze w tym wypadku są krótkie fryzury. Pamiętaj, że im cieńsze włosy ma Twój klient, tym krótszą fryzurę mu zaproponuj. Należy wybierać fryzury, które są wycieniowane i nadają włosom więcej objętości.
Najbardziej komfortowa sytuacja występuje przy gęstych, prostych włosach. W tym przypadku nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. W przypadku włosów falowanych czy kręconych nie ma sensu robić fryzur o prostych, wyrazistych liniach. Po wyschnięciu i naturalnym skręceniu się włosów linie się zatracają. Tego typu włosy wyglądają dobrze, gdy są lekko wycieniowane.
Oczywiście współczesna kosmetyka pozwala w pewnym stopniu poradzić sobie z niedostatkami włosów. Bo nawet najmocniejsze, najlepiej ostrzyżone włosy nie wyglądają dobrze, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane, są przesuszone, mają porozdwajane końcówki lub są przetłuszczone. Przy okazji obalmy pewniem mit – włosy można, a przetłuszczające się nawet trzeba – myć codziennie. Tłuste włosy wyglądają nieestetycznie i sprawiają, że inni postrzegają nas jako osoby... zupełnie niedbające o higienę.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat trików fryzjerskich, które pozwalają podkreślić atuty urody, a także strzyżenia, koloryzacji i stylizacji włosów, sięgnij po kurs „Fryzjer stylista”, na podstawie którego powstał ten tekst.