Inne witryny Grupy Schouten & Nelissen

Szycie w domu – kamizelka

Kamizelka pojawiła się w europejskim ubiorze męskim z Dalekiego Wschodu, o czym świadczy jej nazwa pochodząca od arabskiego słowa „camis”, oznaczającego ubiór w rodzaju sukni bez rękawów. W XVII wieku, w epoce Ludwika XIV we Francji, długość kamizelek sięgała połowy ud, a nawet przed kolana.

Kamizelki, podobnie jak cały ubiór, szyte były z bogatych, drogich tkanin. W późniejszych okresach szyte były w innym kolorze niż pozostałe elementy ubioru, kontrastowały także wzorem tkaniny. W XIX w. obowiązywały kamizelki w jednolitym „poważnym” kolorze całego ubrania – i tylko do ubiorów wizytowych i wieczorowych noszono kamizelki białe. Jako element ubioru męskiego, noszony między koszulą a ubraniem wierzchnim, kamizelka szyta była z dwóch tkanin: przody z drogiej, efektownej, a plecy z lżejszego jedwabiu, co pozostało do dzisiaj w kamizelkach noszonych z ubraniami klasycznymi.

We współczesnych nam czasach kamizelki wielokrotnie zmieniały styl, tkaniny oraz proporcje w zależności od mody. W historii ubiorów kamizelki przybierały w różnych okresach zróżnicowane formy dla kobiet i mężczyzn, noszone były przez wszystkie grupy wiekowe. W ubiorach ludowych noszone były jako lejbiki, kaftaniki, wdzianka, zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety i dzieci. Był to element ubioru wygodny, praktyczny, a w wersji odświętnej bogato zdobiony, o efektach dekoracyjnych podkreślających zamożność właściciela. W modzie ostatnich lat nastąpił renesans tej formy ubioru.

Współczesna moda lansuje kamizelki na każdą okazję i do każdego ubioru. W ubiorach kobiecych kamizelki spełniają wielorakie funkcje. Są elementem urozmaicającym zestawy ubiorów pod względem kolorystycznym, pod względem estetycznym tuszują niekorzystne cechy w budowie i proporcjach figury.

Decydując się na szycie kamizelki, bardzo starannie należy dobrać materiał, z jakiego będzie wykonana, oraz określić jej cechy plastyczne, takie jak:

  • długość,
  • stopień dopasowania w talii,
  • rodzaj dekoltu – wycięcia przy szyi,
  • rodzaj zapięcia,
  • wykończenie spodniej strony (z podszewką czy bez podszewki).

Dla osób o większych obwodach proponujemy kamizelki dłuższe, lekko podkreślające wcięcie w talii, o wydłużonym dekolcie, w którym widoczna będzie bluzka. Dla osób szczupłych, zgrabnych proponujemy kamizelki krótkie do talii lub nieco przedłużone poza talię o linii dopasowanej. Jeżeli kamizelka ma zastąpić bluzkę, może być z kołnierzem lub mniejszym wycięciem przy szyi.

W zależności od tego, czy kamizelka noszona będzie jako bluzka, czy jako dodatek do ubioru, w trakcie jej wykonywania regulować należy wielkość pachy. W kamizelkach noszonych na innych częściach ubrania wskazane są swobodne, pogłębione pachy, aby rękawy wychodzące spod spodu nie były pogniecione, pozałamywane.

O tym, jak krok po kroku wykroić, a następnie jak uszyć kamizelkę, przeczytać możesz w Kursie szycia, na podstawie którego powstał ten tekst.

Kliknij i odbierz PÓŁ kursu ZA DARMO