Inne witryny Grupy Schouten & Nelissen

Dobór fryzury do kształtu twarzy

Dobór fryzury do kształtu twarzy jest pierwszym, elementarnym krokiem tworzenia fryzury. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ nawet perfekcyjnie wykonana, a źle dobrana fryzura zawsze będzie negatywnie oceniona.

Jak zapewne wiesz, wyróżniamy kilka kształtów twarzy. W świecie fryzjerstwa funkcjonuje ogólnie przyjęty podział, który klasyfikuje kształty twarzy na pięć grup: twarze owalne, twarze podłużne, twarze okrągłe, twarze kwadratowe, twarze trójkątne. Dobry fryzjer potrafi tak dobrać fryzurę, by skorygowała kształt głowy i twarzy, ukryła niedoskonałości urody i wyeksponowała jej atuty.

Twarz owalna

Przy twarzy owalnej szerokość i długość twarzy są względem siebie proporcjonalne. Jest to kształt uważany za idealny, gdyż praktycznie każda fryzura doskonale do takiej twarzy pasuje. Praca z klientem o twarzy owalnej daje Ci więc prawie nieograniczone możliwości tworzenia nowych, a co najważniejsze – udanych fryzur. Przy innych kształtach twarzy Twoim zadaniem będzie – poprzez dobranie odpowiedniej fryzury – zbliżyć ją do owalu.

Twarz kwadratowa

Cechą charakterystyczną tego typu twarzy jest wysokie czoło i broda o ostrych, zdecydowanych konturach. Przy takim kształcie twarzy wybieramy fryzury mocno wycieniowane i postrzępione. W tym przypadku szczególną zaletą są włosy kręcone lub lekko pofalowane, które łagodzą ostre linie i krawędzie twarzy. Przy kwadratowym kształcie twarzy nie polecamy prostych grzywek, które optycznie jeszcze bardziej poszerzają twarz. Unikaj ostrych, geometrycznych linii, które jeszcze bardziej spotęgują wrażenie kanciastości twarzy. Fryzura powinna być postrzępiona, lekko rozwichrzona. Należy unikać wszelkiej ostrości, sztywności, gładkiego uczesania. Włosy nie powinny być zaczesane gładko do tyłu ani przedzielane pośrodku przedziałkiem.

Twarz okrągła

Przy tym kształcie twarzy odległość pomiędzy czołem i brodą najczęściej jest taka sama jak odległość pomiędzy policzkami. Dobrym zabiegiem wydłużającym twarz okrągłą jest bardzo krótka grzywka. Przy projektowaniu fryzury dla tego typu kształtu unikaj loków, które bardzo uwidaczniają okrągłość twarzy, tak samo zresztą jak długie, niepostrzępione włosy. Przy tym typie twarzy nie zaleca się również zaczesywania włosów gładko do tyłu. Dobrze sprawdzają się w tym wypadku włosy średniej długości i krótsze, ponadto wystrzępione grzywki i partie boczne przy policzkach. Krótkie fryzury również optycznie zwężają twarz. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również wszelkiego rodzaju fryzury asymetryczne.

Twarz podłużna

Ten typ twarzy charakteryzuje wysokie czoło i długa broda. Należy więc wybrać fryzurę, która poszerzy twarz. Głębokie, ciężkie grzywki optycznie skracają twarz. Dobrze będą wyglądać grzywki mocno zarysowane, o wyrazistej linii. Długość reszty włosów zależy już od wyboru klienta. O ile to możliwe, unikaj fryzur wygładzonych przy czole, a także długich, prostych włosów o jednakowej długości.

Twarz trójkątna

Twarz trójkątna charakteryzuje się wąskim, wystającym podbródkiem i szeroką górną częścią twarzy. Korzystne są fryzury półdługie oraz wszelkiego rodzaju grzywki. Przy twarzy trójkątnej nie powinno się zaczesywać włosów z czoła i skroni do tyłu, tworzyć gładkich uczesań. Nie należy podkreślać włosów znajdujących się na czubku głowy poprzez ich podnoszenie czy tapirowanie. Więcej puszystych, skręconych czy rozwichrzonych włosów powinno znaleźć się na wysokości kości żuchwy.

Przed rozpoczęciem projektowania fryzury zaczesz włosy swojego klienta gładko do tyłu i zwróć uwagę na kształt twarzy, jak również na ewentualne drobne błędy urody. Oceń, co można skorygować.

  • spiczasta broda optycznie złagodnieje, gdy wybierzesz fryzurę, w której linia włosów rozszerza się na wysokości żuchwy;
  • niskie czoło ukryje rzadka, postrzępiona grzywka;
  • przesadnie wysokie czoło ukryje gęsta grzywka;
  • nierównomierny porost włosów przy czole i skroniach ukryje grzywka;
  • krótką szyję optycznie wydłuży fryzura odsłaniająca kark i podniesiona na czubku głowy;
  • osoby z długą i cienką szyją powinny nosić rozpuszczone włosy średniej długości;
  • duże uszy przysłonią włosy rozpuszczone, najlepiej lekko pofalowane i pocieniowane;
  • podwójny podbródek ukryją fryzury zaczesywane w kierunku twarzy, postrzępione na końcach, sięgające za brodę;
  • przy wąsko rozstawionych lub małych oczach niekorzystnie wygląda grzywka i fryzury zaczesane wokół twarzy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru fryzury do kształtu twarzy oraz sylwetki, a także poznać wiele trików fryzjerskich, które pozwalają podkreślić atuty urody, sięgnij po kurs „Fryzjer stylista”, na podstawie którego powstał ten tekst.

Kliknij i odbierz PÓŁ kursu ZA DARMO