Inne witryny Grupy Schouten & Nelissen

Masaż a układ limfatyczny

Podstawową zasadą masażu, w większości przypadków, jest zasada, według której poszczególne chwyty masażu wykonujemy w kierunku żylnym, czyli wspomagamy opróżnianie żył. Przyspieszamy przepływ krwi do serca, a nie kierujemy go przeciw zastawkom.

Przy pomocy chwytów masażu, naprzemiennego uciskania i głaskania, z magazynów znajdujących się w tkankach podskórnych wyciskamy krew tak, by na jej miejsce trafiła świeża. Przyspieszony przepływ krwi wspomaga otwieranie się zespoleń. Oznacza to, że podczas wywieranego na żyły ucisku krew może też dotrzeć do najdalszych obszarów ciała. Pod wpływem mechanicznego ucisku ściany żył rozszerzają się, następnie po ustaniu ucisku, dzięki sprężystości sąsiednich tkanek, żyły odzyskują swój pierwotny kształt. W ten sposób żyła faktycznie wchłania krew z peryferii, następnie przy pomocy kolejnych chwytów popycha ją w stronę serca. Można zauważyć, że po dobrze wykonanym masażu całego ciała barwa moczu staje się ciemniejsza niż zwykle. Wskazuje to na przyspieszenie wydzielania. To działanie mechaniczne wpływa też na krążenie limfy.

Działanie masażu na układ limfatyczny

Układ limfatyczny jest układem zbudowanym z naczyń limfatycznych i narządów limfatycznych. Jego zadaniem jest utrzymanie krążenia limfy, produkcja białych ciałek krwi, udział w obronie przeciwbakteryjnej. Limfa jest płynem międzytkankowym krążącym w naczyniach limfatycznych. Zawiera wodę, rozpuszczalne w wodzie krystaloidy, gazy, koloidy, rozmaite komórki przechodzące między ścianą żylną. Prawidłowe działanie układu limfatycznego jest niezmiernie ważne dla zachowania zdrowia. Zadaniem płynu limfatycznego jest odprowadzanie produktów końcowych procesów przemiany materii przebiegających w tkankach. Jeśli z jakichś przyczyn krążenie limfy zostanie zablokowane i naczynia limfatyczne się zamkną, płyn limfatyczny zgromadzi się w pewnych punktach ciała i powstanie obrzęk skóry.

Czy wiesz, że:

  • masaż limfatyczny może usunąć zatory naczyń limfatycznych?
  • masaż limfatyczny otwiera drogę przepływu energii?
  • masaż limfatyczny likwiduje obrzęki?
  • masaż limfatyczny likwiduje rozmaite choroby układu limfatycznego?
  • przy pomocy masażu składającego się z okrężnych i delikatnych, ciągnących ruchów można złagodzić schorzenia żył?
  • masaż limfatyczny leczy opuchliznę nóg?
  • masaż limfatyczny jest często stosowany przez kosmetyczki, gdyż likwiduje opuchliznę oczu i twarzy?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o masażu, jego rodzajach oraz poznać najskuteczniejsze techniki masażu, sięgnij po kurs „Masaż relaksacyjny”, na podstawie którego powstał ten artykuł.

Kliknij i odbierz PÓŁ kursu ZA DARMO