Drzewa i krzewy ozdobne liściaste w ogrodzie
Przy projektowaniu ogrodu wypoczynkowego czy przydomowego, który ma upiększyć najbliższe otoczenie, musimy dobrze zastanowić się, gdzie posadzić drzewa i krzewy ozdobne. Zazwyczaj wiemy, gdzie chcemy posadzić rośliny ozdobne na działce, częściej mamy problem z wyborem odpowiedniego gatunku.
Planując, jakie i gdzie posadzić rośliny ozdobne, warto pomyśleć o stronie praktycznej. Krzewy w ogrodzie posadzone wzdłuż jego granicy czy przy trasie przejazdowej nie tylko cieszą oko i dają efekt estetyczny, osłaniają też przed wzrokiem ciekawskich oraz od wiatru i kurzu. Zachętą do sadzenia krzewów ozdobnych może być również fakt, że na ogół znoszą one bez szkody ścinanie gałązek, a zatem mogą służyć do dekoracji naszego mieszkania. Od połowy grudnia możemy przyspieszać kwitnienie forsycji, migdałka czy figowca. W tym celu ścięte gałązki wystarczy umieścić w wazonie z wodą i ustawić w pomieszczeniu o temp. około 20° C. Gałązki pielęgnowane jak kwiaty cięte po 2–3 tygodniach okryją się kwiatami.
Jakie gatunki wybrać? Oto krótki przegląd najbardziej popularnych gatunków krzewów ozdobnych:
Jaśminowiec jest doskonałym krzewem do naszych ogrodów, a znany jest lepiej pod niewłaściwą nazwą: „jaśmin”. Ma piękne białe kwiaty o miłym zapachu. Warto go posadzić przy domu lub ogrodzeniu. Jest mało wymagający i dobrze rośnie nawet na gorszych glebach, zarówno w słońcu, jak i w cieniu.
Krzewem zasługującym na szczególną uwagę ze względu na bardzo wczesne i obfite kwitnienie jest forsycja. Już w kwietniu, jeszcze przed rozwinięciem się liści, całe gałązki obsypane są kwiatami złocistej barwy o czterech wydłużonych płatkach. Ponieważ później rozwijające się liście nie mają zbyt efektownego wyglądu, możemy je posadzić na „drugim planie” w naszym ogrodzie.
Krzewem często spotykanym w ogrodach jest lilak (bez). Najbardziej rozpowszechniony jest zwykły bez pachnący o prawidłowej nazwie „lilak pospolity”. Na ten krzew zdecyduje się na pewno każdy, kto ma chociaż kawałek ziemi. Lilak ma wiele odmian o olbrzymich kiściach, dużych pojedynczych lub pełnych kwiatach, doskonale nadających się do bukietów. Krzewy lilaków różnych odmian możemy sadzić pojedynczo na trawniku lub koło domu.
Migdałek pełnokwiatowy jest krzewem o bardzo ładnych różowych kwiatach, przypominających drobne różyczki na giętkich gałązkach. Kwiaty rozkwitają już nawet w marcu. Ma dość duże wymagania, dlatego też gleba powinna być żyzna, a miejsce nasłonecznione. Na zimę krzew należy okrywać, gdyż przy silnych mrozach przemarza. Migdałek najładniej wygląda na tle trawnika, rosnąc pojedynczo.
Pigwowiec jest niewielkim krzewem o pędach ciernistych i różowych, czerwonych lub białych kwiatach osadzonych na krótkich szypułkach wzdłuż gałązek. Kwiaty ukazują się przed rozwinięciem się liści. Wydaje duże, żółtozielone, pachnące owoce, zawierające dużo witaminy C i nadające się na przetwory. Dobrze znoszą stanowisko ciemne, jak i półcień. Nadają się do sadzenia pojedynczo, grupami i na szpalery cięte.
Tawuła to rodzaj krzewu ozdobnego obejmujący wiele gatunków, ale na działkach najcenniejsze są gatunki kwitnące wiosną. W końcu kwietnia lub na początku maja biało kwitnie niska, bardzo dekoracyjna (do 1m wysokości) tawuła Thunberga. Tawuła wczesna natomiast dorasta do 2 metrów. Białe lub różowokarminowe kwiaty są zebrane w wydłużone lub zaokrąglone kwiatostany. Tawuły dają wspaniały efekt, gdy posadzone są w grupach krzewów, na zakrętach alei lub pojedynczo na trawniku. Przystosowują się do cienia, ale w słońcu obficiej kwitną.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na takie tematy, jak prace ogrodowe w konkretnym miesiącu, uprawa roślin ozdobnych, sadownictwo, ochrona roślin itp. – zajrzyj do „Kursu ogrodniczego”, na podstawie którego powstał ten artykuł.