Relaks w ogrodzie – oczka wodne
Piękny zadbany trawnik, obsadzone kolorowymi kwiatami rabaty – ogród to przecież nie tylko wizytówka domu, to przede wszystkim miejsce relaksu. Brakuje tylko szumu strumienia, by Twój ogród zamienił się w oazę spokoju. Naturalnego strumienia nie zbudujesz, ale zawsze możesz zaprojektować oczko wodne.
Nie ma co ukrywać, oczka wodne w ogrodzie pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną. Spokojna powierzchnia wody obsadzona efektownymi roślinami odznacza się dużymi walorami dekoracyjnymi. Ale oczka wodne odgrywają też pożyteczną rolę – regulują mikroklimat w ogrodzie poprzez obniżanie temperatury i zwiększanie zawartości wilgoci w powietrzu. To jest ich niewątpliwa zaleta. Poza tym, że oczywiście wpływają korzystnie na samopoczucie, budząc przyjemne odczucia i uspokajając. Paradoksalnie płaszczyzna tafli wody stwarza dodatkowo efekt dynamizmu – odbija w swoim lustrze otaczający ją ogród, potęgując wrażenie zieleni.
Dawni architekci ogrodów zdawali sobie sprawę ze znaczenia wody i wykorzystywali ją jako istotny element w swoich projektach. Sposób eksponowania wody zależał od środowiska naturalnego, obiektów budowlanych i stylu ogrodu.
W małych ogrodach dobrze prezentują się ozdobne zbiorniki wodne – czy to w formie zwykłego oczka wodnego, czy to w postaci fontanny – zaprojektowane na planie regularnych figur geometrycznych harmonizujących z domem albo ze znajdującą się w ogrodzie rzeźbą.
Projektując oczka wodne do swojego ogrodu musisz wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- plan oczka wodnego (zazwyczaj jest to prostokąt, kwadrat, koło lub też kombinacja tych figur)
- rozmiar (jest oczywiście uzależniony od wielkości ogrodu)
- miejsce (oczko wodne możesz założyć w ogrodzie frontowym lub z tyłu domu)
- charakter miejsca założenia oczka wodnego (oczko wodne w miejscu nasłonecznionym jest narażone na większe zagęszczenie glonów, miejsce zacienione przez drzewa również ma swoje wady – to konieczność oczyszczania zbiornika z liści czy igieł)
- poziom wód gruntowych – koniecznie należy go zbadać przed przystąpieniem do budowy zbiornika - to bardzo ważny etap przygotowań – zdarza się bowiem, że dno zbiornika zostaje wysadzone pod ciśnieniem pod wpływem zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych.
- sposób zasadzenia roślin – jeżeli w zbiorniku wodnym chcesz zasadzić rośliny, możesz je umieścić w specjalnych niszach lub w pojemnikach: perforowanych koszach plastikowych, wiklinowych, z włókien kokosowych).
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak krok po kroku zaprojektować oczka wodne oraz inne obiekty architektury ogrodów, sięgnij po kurs „Projektowanie i zakładanie ogrodów”, na podstawie którego powstał ten artykuł.