Kilka słów o pochodzeniu kart Tarota
Nasza wiedza o pochodzeniu talii kart Tarota łączy się z wieloma niewiadomymi, znakami zapytania, białymi plamami. Jedno jest pewne i warto to przyjąć za fakt, co do którego wszyscy znawcy przedmiotu są zgodni: karty Tarota są bardzo stare.
Istnieje wiele hipotez co do ich narodzin. Niektórzy wskazują na Egipt, udowadniając, że karty były obrazami inicjacyjnymi egipskich kapłanów. Inni są przekonani, że tajemnicze obrazki na kartach powstały w Indiach. Jeszcze inni, że to Saraceni sprowadzili je do Europy między XIV a XV w. W historii Francji znaleźć można wzmiankę z 1392 roku, kiedy to Jacquemin Gringoneur wykonał talię kart na zlecenie króla Karola V. Alfred Douglas, znakomity znawca kart Tarota, przypuszcza, że po raz pierwszy karty pojawiły się w 1441 roku, kiedy to Bonafacio Bembo wykonał dla księcia Mediolanu talię Visconti Sforza z okazji ślubu z Biancą Maria Visconti. Rok 1526 przynosi wzmiankę o grze nazwanej „tarocci”. We Francji karty te nazwano kartami Tarota. Kościół natomiast nadał im przydomek „Biblii Szatana”. Ludzie posiadający je zostali wyklęci i ogłoszeni heretykami. Wielu więc powędrowało na stos jako czarownice lub czarownicy.
W XIV w. karty Tarota pojawiły się nie tylko we Włoszech, ale także we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Holandii i Hiszpanii. W XVIII w. Court de Gebelin powiązał je z kabałą, co w XIX w. kontynuował Eliphas Levi. Uspieński, uczeń rosyjskiego mistyka Gurdżejewa, był przekonany, że Tarot jest najdoskonalszym kluczem do symbolizmu hermetycznego. Są też opinie, które podziela Gerard Encausse – Francuz znany pod pseudonimem Papus, że to Cyganie przywieźli karty Tarota, gdy w X w. opuścili Indie. Istnieją jednak dowody na to, że Tarot był używany wcześniej, zanim Cyganie sprowadzili go do Europy. Eliphas Levi dowodzi związku 22 kart Arkanów Wielkich z 22 literami alfabetu hebrajskiego, a więc związku tych kart z Drzewem Życia. W 1910 roku Arthur Waite, który odłączył się od Zakonu Złotego Świtu, wydał swoje karty, obecnie najbardziej rozpowszechnione na Zachodzie.
Gdy Freud i Jung rozpoczęli nowy rozdział w psychologii, gdy pojawiły się pojęcia nieświadomości indywidualnej i zbiorowej, jej symboli, archetypów, coraz więcej ludzi zaczęło interesować się kartami Tarota, odkrywając w nich tajemnice całej ludzkości, sensu życia człowieka na Ziemi. Obecnie na rynku światowym jest już blisko 300 różnych talii kart Tarota. W Europie Wschodniej, w tym i w Polsce, karty te pojawiły się stosunkowo niedawno. „Żelazna kurtyna” nie pozwalała na ich przeniknięcie. Na rynek polski wprowadził je Jan Suliga, który wsparł je swoim autorytetem naukowym.
Każda talia zawiera 78 kart podzielonych na 22 karty Arkanów Wielkich i 56 kart Arkanów Małych. Wśród Arkanów Małych znajduje się 40 kart liczbowych i 16 kart Dworskich. Wielkie Arkana to symboliczne wielkie tajemnice życia, zaś Małe Arkana to symboliczne małe tajemnice życia. Arkana Wielkie to archetypowe obrazy obejmujące symboliczne doświadczenia każdego człowieka.
A co właściwie oznacza samo słowo „Tarot”?
Wielu znawców przedmiotu próbowało także w samych kombinacjach literowych odkryć jego tajemnicę.
- TARO – oznacza niewiedzę, nicość, pusty umysł
- TORA – prawo żydowskie, Pięcioksiąg i Biblia (język hebrajski)
- ORAT – mówić, język, słowo (język łaciński)
- RATO – urzeczywistnienie (język łaciński)
- ATOR – egipska bogini zmarłych Hathor
- ROTA – koło (język łaciński)
- OTAR – słuchać (język grecki)
- AROT – pracować (język grecki)
- TROA – brama (język hebrajski)
Kombinacje liter są także tajemnicze i już samym tym zachęcają do poznania, czym właściwie są te karty – karty, które przetrwały setki lat.
Jeśli chcesz zgłębić tajniki Tarota, poznać znaczenie kart Tarota, zrozumieć, jak wielkie znaczenie w interpretacji Tarota ma symbolika kart, sięgnij po kurs „Tarot”, na podstawie którego powstał ten artykuł.