Inne witryny Grupy Schouten & Nelissen

Chińskie znaki zodiaku

W każdym systemie astrologicznym wyróżniamy znaki zodiaku. Na podstawie ich charakterystyki określa się podstawowe cechy danej osoby. W większości przypadków przyjmuje się dwanaście znaków słonecznych – tak też jest i w astrologii chińskiej. Poznanie poszczególnych znaków zodiaku umożliwia nie tylko stosowanie astrologii chińskiej, ale także służy lepszemu zrozumieniu feng shui.

Szczur, nazywany także Myszą, jest ostrożny, bystry i zdolny... do wszystkiego. Dokładność i wytrwałość pomaga mu w łatwym przyswajaniu wiedzy. Wydaje się być spokojny, jednak jest zwierzęciem bardzo nerwowym i pełnym niepokoju. Rzadko bywa zadowolony ze swojej sytuacji życiowej. Obdarzony jest dużym urokiem osobistym, który potrafi skrzętnie wykorzystać. Pod maską opanowania skrywa wewnętrzne napięcie i zawsze jest gotowy do ataku.

Wół, nazywany także Bawołem, Krową lub Bykiem, to zwierzę zrównoważone, cechujące się „siłą spokoju”, najbardziej wytrwałe ze wszystkich zodiakalnych zwierząt, zachowawcze, ale także i uparte i pracowite (swoją pracę wykonuje powoli, ale zawsze dokładnie i sumiennie, wcześniej wszystko szczegółowo planując). Unika ryzyka, źle się czuje w sytuacjach niepewnych.

Życie układa się Tygrysowi na ogół pomyślnie, potrafi się także z niego cieszyć. Jego pozytywne nastawienie, zapał (często słomiany) i zdecydowanie gwarantują mu towarzyskie powodzenie. Największym koszmarem Tygrysa jest utrata pozycji i ogólnie niepowodzenia, ale szybko o nich zapomina, wytyczając sobie nowe cele. Tygrys bywa bardzo wojowniczy, kłótliwy, a nawet anarchizujący, zawsze pewny siebie, zuchwały i na ogół wyrachowany.

Zając bywa też zwany Królikiem, Kotem lub Małym Tygrysem. Jest bystry i przebiegły, wrażliwy na najmniejsze sygnały z otoczenia. Sam w sobie jest zwierzęciem spokojnym i pokojowo usposobionym. Podejmowanie wyzwań, rywalizacja i wszelkie ryzyko przeraża Zająca. Instynktownie szuka bezpieczeństwa, oparcia, stałości. Jest typem bardzo gościnnego domatora, otwartego na potrzeby innych (stara się, aby wokół niego było miło i przyjemnie, by nikt nie czuł się pominięty).

Smok jest jedynym „nie-zwierzęciem” w chińskim zodiaku. Znak Smoka jest najbardziej pożądany przez Chińczyków: Smok to duży szczęściarz, majestatyczny, obdarzony naturalnym wdziękiem. Najczęściej imponuje, jest doskonałym towarzyszem zabawy, otwarty, spontaniczny, zainteresowany otoczeniem, aczkolwiek często nie potrafi zrozumieć innych, zwłaszcza ich słabości. Posiada niespożyte zapasy energii, jest pełen zapału. Bywa często próżny i arogancki, zawsze wydaje się „lepszy”.

Wąż, zwany także Małym Smokiem, jest zwinny, sprytny i podejrzliwy. Jako urodzony intrygant lubi wywierać naciski na innych. Łatwo w nim wzbudzić złość. Unika pustych, bezsensownych, rozmów, najczęściej nie słucha rad innych, a swoje plany realizuje z energią i wytrwale. Jest zdecydowany i pełny życia. Posiada zdolność dokładnej oceny możliwości działania, pociąga go rozwiązywanie trudnych problemów. Jest spokojny i wytrwały. Jeżeli wierzy w to, co robi, wykonuje to z zacięciem.

Koń jako zwierzę stadne jest bardzo towarzyski, lecz niezależny. Jest znakomitym mówcą, a pochlebstwami łatwo zyskać jego przychylność. Potrzebuje uznania i akceptacji, a jego ucieczki spowodowane są ich brakiem, co jest najczęściej jedynie wymysłem Konia. Uczciwość i serdeczność przyciąga do niego wielu przyjaciół, na których zresztą nieszczególnie mu zależy.

Owca, zwana także Kozą lub Baranem, nigdy nie jest zadowolona z sytuacji, w jakiej się znajduje. Boi się o przyszłość. Nie lubi być uzależniona od innych osób i usilnie stara się zadbać o swój los. Boi się poświęceń i ofiar. Jest pyszna i niejednokrotnie zarozumiała, najczęściej jednak lubiana za swoją rozwagę i delikatność. Z natury jest spokojna i stara się unikać konfrontacji, a gdy już znajdzie się w takiej sytuacji, wykazuje niezdecydowanie i nerwowość. Uwielbia podróżować, prawdopodobnie będzie się często przeprowadzać lub żyć z dala od miejsca urodzenia.

W kulturze chińskiej Małpa uznawana jest za najmądrzejsze spośród zodiakalnych zwierząt. Jest obrońcą słabych i uciśnionych, niesie nadzieję i sprawiedliwość, bywa rewolucjonistą. Poza wrodzoną inteligencją posiada szósty zmysł pozwalający przewidywać nadchodzące wydarzenia. Miewa długoterminowe plany, które realizuje do końca. Często sprawia wrażenie próżnej, lecz wynika to raczej z niezrozumienia, gdyż tak naprawdę interesuje się problemami innych i stara się im zaradzić.

Kogut jest największym elegantem pośród zodiakalnych zwierząt, duszą towarzystwa, zawsze stara się je zabawiać. W jednakowym stopniu bywa krytyczny w stosunku do siebie, jak i do innych, co często sprawia, że otoczenie odbiera go negatywnie. Nie znosi ograniczeń oraz narzucania czegokolwiek, ma swój styl. Tak naprawdę Kogut jest wrażliwy i czuły, a nawet nadwrażliwy – głównie na punkcie krytyki ze strony otoczenia. Jest zadziorny, odważny.

Pies uznawany jest w Chinach za najsympatyczniejszy znak z całego zodiaku. Ceni się jego wierność, uczynność, umiejętność współczucia, wesołość. Jest uczciwy, odważny i zawsze gotowy do obrony innych. Zawsze stara się dotrzymać danego słowa oraz dochować tajemnicy. Jest wyjątkowym powiernikiem. Jego powołaniem jest odkrywanie prawdy i wykazywanie słabości innych. Często jest zbyt krytyczny, co może niektórych zrażać, jednak jego rady są przyjmowane z wdzięcznością.

Świnia, zwana także Dzikiem, znana jest z tolerancji, uczciwości i czułej natury. Ma idealistyczny stosunek do świata. Potrafi nieść pomoc potrzebującym i to również w takich przypadkach, kiedy inni się odwrócili lub dali za wygraną. Jest lubiana, pogodna, radosna i szczera, nie miewa wrogów. Przez swoją łagodność bywa wykorzystywana lub raniona, choć przyparta do muru potrafi się bronić – jednak bez zaciętości. Podejmuje decyzje wolno, ale zasadnie i z rozwagą. Nigdy nie kłamie.

Jeśli chcesz bliżej poznać szkoły feng shui, dowiedzieć się, w jaki sposób zasady feng shui stosować w domu albo w biurze, jakie znaczenie w feng shui mają kolory, sięgnij po kurs „Feng shui”, na którego podstawie powstał ten artykuł.

Kliknij i odbierz PÓŁ kursu ZA DARMO