Czym jest feng shui
Feng shui to ogólna nazwa chińskiej sztuki aranżacji przestrzeni. W bezpośrednim tłumaczeniu oznacza: wiatr woda. Sztuka feng shui, pomimo iż kieruje się ścisłymi zasadami, do dzisiaj wymyka się jednoznacznej definicji.
Sam termin feng shui po raz pierwszy został użyty w pochodzącej z około roku 300 n.e. „Księdze pochówków” – „Zangshu” autorstwa Guo Pu (276–342 n.e.). W dokumencie tym znajduje się jedna z pierwszych definicji feng shui: „Qi jest przenoszone przez wiatr, przez wiatr rozpraszane, a służy, gdy napotka na wodę”.
Qi oznacza ożywczą energię utożsamianą pierwotnie z parą wodną i innymi zjawiskami meteorologicznymi. Choć energii tej nie można określić w sposób naukowy, to w tradycji chińskiej jest ona uznawana za siłę pobudzającą do życia wszystko we wszechświecie. Zarówno materia żywa, jak i martwa posiadają swój potencjał qi. Qi może być pomyślna, ożywcza – sheng qi lub negatywna, niszcząca – sha qi.
Otoczeniem powinno się tak operować, aby kumulować energię qi, kierować ją w odpowiednie miejsca, regulować jej przepływ i utrzymywać ją na odpowiednim poziomie. Feng shui uznaje, że qi krąży we wszechświecie podobnie jak w ludzkim organizmie.
Regulowanie przepływu qi w organizmie to jedno z głównych zadań medycyny chińskiej; na przykład za pomocą akupunktury udrażnia się miejsca, gdzie energia ta jest zablokowana. Blokada bowiem może prowadzić do choroby organów, do których qi powinna dotrzeć. Część lekarstw stosowanych w medycynie chińskiej ma właśnie za zadanie wspomożenie krążenia qi w organizmie pacjenta. Podobnie działają praktycy feng shui. Określają oni miejsca, w których energia qi jest najlepsza, ewentualnie udrażniają je lub ukierunkowują energię. W tym celu feng shui bada okolicę miejsca, uwzględniając zarówno cechy otaczającego je terenu, jak i wskazania astrologiczne.
Aby dobrze zrozumieć feng shui, należy poznać jego źródła. Są nimi wierzenia animistyczne, nauki taoistyczne i nauki Konfucjusza. Podstawowe założenia, jakimi kieruje się sztuka feng shui, to:
- Niebo rządzi ziemią.
- Niebo i ziemia wpływają na wszystkie żywe istoty, a człowiek ma możliwość zmienić ten wpływ na swoją korzyść.
- Losy człowieka zależą także od życzliwości i ogólnego wpływu natury.
- Czas nie biegnie liniowo, lecz cyklicznie. Wszystkie zmiany są powtarzalne, zgodne z „oddechem natury”.
- Istnieje plan, którego odczytanie pozwala oceniać otoczenie i przewidywać zdarzenia.
- Siłą „napędową” wszechświata jest energia qi.
- Wszystko ma swoje przeciwieństwo. Jeżeli istnieje plus, musi istnieć także minus. Jeżeli jest strona pozytywna, to musi być także negatywna. Przeciwieństwa uzupełniają się i wzajemnie przyciągają, tak jak mężczyzna i kobieta czy części magnesu.
Jeśli chcesz bliżej poznać szkoły feng shui, dowiedzieć się, w jaki sposób zasady feng shui stosować w domu albo w biurze, jakie znaczenie w feng shui mają kolory i co z tym wszystkim wspólnego mają chińskie znaki zodiaku, sięgnij po kurs „Feng shui”, na którego podstawie powstał ten artykuł.