Inne witryny Grupy Schouten & Nelissen

Taniec towarzyski – samba

Co prawda pierwszym tańcem łacińskim (latynoamerykańskim), który zyskał światową sławę, była rumba, która pojawiła się w Nowym Jorku w 1929 roku, jednak już w roku 1945 dołączyły do niej samba i jive oraz pochodzące z południowej Francji paso doble. Jeśli jednak spytać kogoś o najpopularniejszy, najbardziej widowiskowy taniec latynoamerykański, osoba pytana bez wątpienia odpowie, że jest nim samba.

Słowa: Brazylia, karnawał, Rio de Janeiro zawsze kojarzą nam się z tłumami rozentuzjazmowanych tancerzy tańczących ognistą, pełną temperamentu sambę. Samba tańczona jest przez różne szkoły samby w bardzo wielu wersjach, ponieważ jest połączeniem tańca kołowego i festynowego, samby ludowej, wiejskiej i miejskiej. Pierwotna samba po pewnej modyfikacji zyskała uznanie w Brazylii również jako taniec salonowy. Bezsprzecznie można powiedzieć więc, że samba jest narodowym tańcem Brazylii.

W Europie samba pojawiła się po raz pierwszy w roku 1914, ale jej rozkwit nastąpił dopiero po II wojnie światowej. Samba towarzyska tańczona obecnie zawiera elementy samby wiejskiej i miejskiej. Pierwowzorów tych odmian samby należy szukać jednak w rytmach i pieśniach niewolników afrykańskich. Nazwa „samba” pochodzi prawdopodobnie od afrykańskiego słowa „semba” oznaczającego taniec afrykański, w którym występuje duży ruch bioder. Samba ludowa z kolei powstała na bazie takich tańców, jak: lundu, maxixe, batuque, coco. Rodowód samby sięga do afrykańskich korzeni, amerykańsko-indiańskiego folkloru i wpływów kultury portugalskiej.

Samba tańczona jest w takcie 2/4. Główny akcent pada na drugie uderzenie w takcie. Rytmy brazylijskiej samby są bardzo różnorodne i zmienne, tak jak tempo – od wolnego (30 taktów na minutę, np. samba baiao) do szybkiego (56 taktów na minutę, np. samba de morro). W tańcu towarzyskim samba tańczona jest w tempie 50–54 taktów na minutę.

Samba zaliczana jest do tańców Ameryki Łacińskiej. Nie jest tańcem tańczonym w miejscu jak cha cha cha, jive czy rumba, lecz tańcem progresywnym (ruchowo-przestrzennym), tańczonym dookoła sali, obrazującym korowód podczas karnawału w Rio de Janeiro. Choć niektóre figury tańczy się w miejscu, to jednak większość figur pozwala na większe lub mniejsze przemieszczanie się dookoła sali, zgodnie z kierunkiem tańca.

Samba charakteryzuje się:

  • sprężystym, „resorującym” ruchem ciała nazywanym akcją „bounce”, który uzyskuje się przez rytmiczne zginanie (rozluźnianie) i prostowanie (naprężanie) kolan; kolana odgrywają zasadniczą rolę w tworzeniu właściwego ruchu; w jednym takcie musisz dwukrotnie zgiąć (rozluźnić) i dwukrotnie prostować (naprężać) kolana; stąd liczenie: 1 i 2 i – cztery ruchy kolan w jednym takcie,
  • ruchem bioder, które wysuwamy do przodu i do tyłu, lekko ukośnie w przód i w tył, ruch ten wykorzystuje się w figurach samby trzykrokowej.

Jeśli chcesz poznać kroki samby i innych z 17 tańców, takich, jak: walc angielski, blues, tango, cha cha, cha, jive, slowfox, mambo, walc wiedeński, rumba, paso doble, polka, rock & roll, quickstep, fokstrot, disco i salsa, sięgnij po „Kurs tańca”, na podstawie którego powstał ten artykuł. Kroki prezentowane są na schematach, zdjęciach oraz w materiałach DVD.

Kliknij i odbierz PÓŁ kursu ZA DARMO