Inne witryny Grupy Schouten & Nelissen

Horoskop – odkrywanie siebie

Astrologia prowadzi do samopoznania i mądrości życiowej, zakłada, że z położenia planet można odczytać określone informacje o procesach odbywających się w nas samych. W połączeniu z cechami dziedzicznymi i efektami oddziaływania otoczenia umożliwia uzyskanie bogatego obrazu osobowości człowieka. Nie umożliwia jednak odczytania płci ani poziomu jego rozwoju.

Astrologia w dosłownym rozumieniu to język gwiazd (aster = gwiazda, logos = słowo, mowa). Astrolog stara się zrozumieć, o czym mówią gwiazdy, innymi słowy uszczknąć rąbka strzeżonej przez nie tajemnicy. Aby dać opis pozycji poszczególnych ciał niebieskich, musi rozporządzać obrazem nieba, rodzajem mapy sporządzonej dla danego miejsca w określonym momencie. Mapę taką stanowi horoskop, na którego nazwę składają się dwa słowa: hora (godzina) i skopein (patrzeć, widzieć).

Astrolog dokonuje „wglądu w godzinę”: nie obserwuje jedynie faktycznego stanu nieba, który można rozumowo zanalizować i zmierzyć, lecz poprzez ten stan faktyczny dociera do znaczenia położenia poszczególnych ciał niebieskich w określonym momencie. Można więc uznać horoskop za zbiór obiektywnych danych, z których astrolog potrafi odczytać charakter zainteresowanego, za źródło informacji o jego zdolnościach, predyspozycjach oraz możliwościach ich wcielania w życie.

Dział astrologii zajmujący się analizą osobowości i przewidywaniem drogi życiowej człowieka, zwany astrologią natalną, posługuje się horoskopem urodzeniowym. Horoskop ten przyjmuje za moment urodzenia chwilę, w której niemowlę zaczyna oddychać (pierwszy krzyk). Horoskop zawiera wskazówki co do możliwości rozwoju, lecz od różnych okoliczności zależy, czy zainteresowany jest ich świadomy. Nie można więc przewidzieć, czy możliwości te zostaną przez niego wykorzystane. Horoskop pozwala odczytać tendencje, nie fakty. Każdy z nas ma prawo sam dysponować swoim losem. W pewnym sensie ma prawo zrobić z nim, co chce. Nie może jednak zmienić swej natury.

Na przykład o kimś, w czyim horoskopie na czoło wybijają się znaki Raka i Ryb, można z dużą dozą pewności powiedzieć: jest to osoba o instynktach opiekuńczych i macierzyńskich, o dużej wrażliwości, wyrozumiałości, łatwości i potrzebie okazywania współczucia. Zawsze gotowa do poświęceń. Jeśli jednak nie otrzyma należnej uwagi i miłości, będzie się ich domagać, co może spotęgować jej nadwrażliwość i emocjonalność. W skrajnych wypadkach grozi jej abnegacja i poczucie zmniejszonej wartości. Świat zewnętrzny musi jej pozwolić spełniać jej opiekuńczą i macierzyńską misję. Wtedy wszystko będzie w porządku.

Specyficzne możliwości charakterystyczne dla każdego znaku zodiaku:

 • Baran panuje nad każdym nowym doświadczeniem życiowym. Dotyczyć to może zarówno początku nowego dnia, jak i zakładania własnego przedsiębiorstwa. Życie niesie mu wciąż nowe wyzwania, którym trzeba podołać.
 • Znak Byka zapewnia stabilność, realizm i wytrwałość. Byk musi rozpatrzyć się w każdej nowej sytuacji.
 • Znak Bliźniąt zapewnia jasność umysłu i oferuje człowiekowi wszystkie możliwości wymiany zdań i porozumienia.
 • Znak Raka zapewnia emocjonalne zaangażowanie w kręgu rodzinnym i w kręgu przyjaciół.
 • Lew daje świadomość własnego wkładu w życie.
 • Panna uświadamia praktyczne możliwości, jakie oferuje życie, do wykorzystania dla pożytku ogólnego.
 • Znak Wagi to zainteresowanie i otwartość dla uzupełnień, które inni mogą wnieść w życie.
 • Znak Skorpiona daje silne zaangażowanie w sprawy życiowe.
 • Strzelec każe człowiekowi dążyć do ideałów społecznego współżycia i zapewnia jasność widzenia.
 • Znak Koziorożca daje człowiekowi poczucie odpowiedzialności.
 • Znak Wodnika daje łatwość kontaktu z ludźmi.
 • Ryby przynoszą zainteresowanie rasą ludzką jako całością.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak stworzyć, a przede wszystkim prawidłowo odczytać, horoskop urodzeniowy, w jaki sposób astrologia pomaga odkryć ludzki potencjał i jaki wpływ ma układ planet na poszczególne znaki zodiaku, sięgnij po kurs „Astrologia”, na podstawie którego powstał ten artykuł.

Kliknij i odbierz PÓŁ kursu ZA DARMO