Inne witryny Grupy Schouten & Nelissen

Taekwondo – przygotowanie do ćwiczeń

Taekwondo to wyjątkowy system walki preferujący techniki nożne i czyniący je potężną bronią o destrukcyjnej sile i ogromnej dokładności. Nogi są najsilniejszą naturalną bronią człowieka i chociaż wiele stylów walki wykorzystuje kopnięcia, to właśnie Taekwondo doprowadziło je do perfekcji. Jednak, aby wysokość kopnięć nie stanowiła dla taekwondoki żadnego problemu, trzeba odpowiednio przygotować ciało.

Nauka sztuk walki nie polega tylko na opanowaniu technik walki, swego rodzaju kodeksu moralnego oraz poszczególnych pozycji. U podstawy każdej sztuki walki, w tym również Taekwondo, leży przede wszystkim odpowiednie przygotowanie ciała. Rozgrzewka, ćwiczenia ogólnorozwojowe, ćwiczenia rozciągające oraz prawidłowe zaciskanie pieści to elementy, które musi opanować każdy, kto chce zgłębić tajniki Taekwondo.

Rozgrzewka

Rozgrzewka służy do przygotowania stawów, ścięgien i mięśni do dużych obciążeń – zwiększa ukrwienie mięśni, rozgrzewa ścięgna oraz powoduje zwiększone wydzielanie tzw. mazi stawowej, która „smaruje staw”. Dobrze i dokładnie przeprowadzona rozgrzewka zapobiega wystąpieniu kontuzji. Ponieważ techniki Taekwondo należą do wyjątkowo złożonych ruchowo, należyte rozgrzanie się ma tu ogromne znaczenie. Zatem każde ćwiczenia trzeba koniecznie zacząć od rozgrzewki. Jest to podstawowy wymóg bezpieczeństwa.

Oddychanie

Podczas wykonywania wszelkich ćwiczeń i technik, a już szczególnie podczas walki, bardzo ważną rzeczą jest prawidłowe oddychanie. Zwiększa ono siłę stosowanych technik. Podczas wykonywania technik walki, w momencie kontaktu z jakimkolwiek celem, musisz być w końcowej fazie wydechu, któremu często towarzyszy także okrzyk. Dlaczego? Ponieważ uderzeniu w cel towarzyszy tak samo duża siła skierowana w przeciwną stronę (zasada akcji i reakcji), powrotna fala uderzeniowa może powodować uszkodzenie pęcherzyków płucnych, co po latach nieprawidłowego ćwiczenia może objawiać się poważnymi schorzeniami układu oddechowego. Przyjmując cios, musisz być także w fazie wydechu. Inaczej może Cię po prostu „zatkać”, pozbawić oddechu i sił do poruszania się.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

Ćwiczenia ogólnorozwojowe służą wzmocnieniu organizmu. Ich zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości, siły i szybkości mięśni. Pamiętaj, że sama technika walki nie wystarczy w sytuacji zagrożenia. Może się zdarzyć, że nie unikniesz ciosu czy kopnięcia, a wtedy wynik konfrontacji z przeciwnikiem będzie zależał w dużej mierze od siły twoich mięśni, od ich wytrzymałości i odporności na ból i uderzenia.

Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające służą do wydłużenia ruchu mięśni i ścięgien, a więc zwiększają zasięg technik walki, szczególnie nożnych. Przyczyniają się w pewnym stopniu do zwiększenia siły i szybkości mięśni (im dłuższy jest mięsień, tym jest szybszy). Rozciąganie ważne jest też dlatego, że minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji, takich jak naderwanie czy zerwanie mięśni lub ścięgien. Oto kilka zaleceń, o których należy pamiętać podczas rozciągania:

  • zawsze koncentruj się na mięśniu i ścięgnie, którego dotyczy wykonywane ćwiczenie,
  • podczas ćwiczeń staraj się mieć wyprostowany tułów (nie garb się),
  • zwróć uwagę, aby stopa nogi rozciąganej była przyciągnięta możliwie jak najmocniej do przedniej strony goleni,
  • rozciągnij mięśnie do granicy bólu i wytrzymaj 15-30 sekund.

Prawidłowe zaciskanie pięści

Skuteczność wielu ręcznych technik ataku oraz blokowania zależy w dużej mierze od prawidłowego zaciśnięcia pięści. Nieprawidłowo zaciśnięta pięść może doprowadzić do poważnych kontuzji (złamania kości palców i śródręcza lub zwichnięcia nadgarstka). Powierzchnią kontaktu z celem jest przednia część stawów kości śródręcza i palców wskazującego i środkowego, po koreańsku nazywana jumok (czyt. dżumok).

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie konkretnie ćwiczenia wykonuje się podczas rozgrzewki, ćwiczeń ogólnorozwojowych, ćwiczeń rozciągających oraz w jaki sposób prawidłowo zaciskać pięść, a także zapoznać się z technikami walki, sięgnij po kurs „Taekwondo”, na podstawie którego powstał ten artykuł.

Kliknij i odbierz PÓŁ kursu ZA DARMO